– sposób na efektywne paliwo ze słomy

Rozwój technik spalania słomy oraz uwarunkowania wynikające z podpisanych przez Polskę zobowiązań, przy ograniczonych możliwościach pozyskania odpadów drzewnych, zwiększają popyt na przetworzone paliwo ze słomy i innych roślin energetycznych.


Pierwsze próby spalania słomy w celach energetycznych, podjęte w Polsce na szerszą skalę w połowie lat 90., szczególnie w dawnych województwach elbląskim i jeleniogórskim, spowodowały, że problemy związane z ekologią zaczęły interesować coraz większą rzeszę producentów i odbiorców ciepła. Doprowadziło to do powstania szeregu konstrukcji kotłów umożliwiających efektywne spalanie w nich słomy. Obecnie na rynku istnieją sprawdzone konstrukcje kotłów wsadowych i kotłów spalających słomę rozdrobnioną. Oferta kotłów wsadowych kierowana jest głównie do gospodarstw rolnych dysponujących nadwyżkami słomy (moc kotłów do ok. 0,5 MW), a kotły na rozdrobnione paliwo do lokalnych, głównie gminnych i miejskich kotłowni o mocach do ok. 1-10 MW. Aktualnie kotłownie te zużywają tylko niewielką część słomy możliwej do zagospodarowania.
Podstawowym problemem, związanym ze zwiększeniem podaży tego pod każdym względem atrakcyjnego paliwa, są wysokie koszty transportu słomy sprasowanej w baloty. Niska gęstość, dochodząca do 200 kg/m3, powoduje, że transport na odległości ponad 50-60 km jest nieefektywny. Problem ten rozwiązuje brykietowanie. Brykietowana słoma znakomicie zastępuje węgi...