IX Międzynarodowemu Zjazdowi Ekologicznemu, zorganizowanemu przez firmę Abrys i Międzynarodowe Targi Poznańskie, jak co roku towarzyszyła uroczysta Gala. Jednak w odróżnieniu od ubiegłych lat, tegoroczna Gala odbyła się w pawilonie 11 na terenie MTP. Wśród wielu wręczonych nagród i wyróżnień w dziedzinie ochrony środowiska, energetyki odnawialnej i gospodarki komunalnej były dwie nagrody redakcyjne.

Od lewej: Z. Kamieński, U. Wojciechowska, M. Dutka, A. Mizgajski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i prof. M. Nowicki

Nagroda „Przeglądu Komunalnego” Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska
Nagroda ta, przyznawana od 2002 r., ma na celu uhonorowanie osiągnięć osób działających na rzecz zrównoważonego rozwoju i propagowania postaw promujących ochronę środowiska, osób, które przyczyniły się do poprawy środowiska w Polsce oraz rozpowszechniają i wdrażają przedsięwzięcia zmierzające do ochrony środowiska w skali ogólnopolskiej. Jej pierwszym laureatem był Czesław Śleziak, minister środowiska w rządzie Leszka Millera, a drugim ks. prof. dr hab. Stanisław Zięba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Pomysłodawcą przyznawania Nagrody był Wojciech Dutka, prezes firmy Abrys, redaktor naczelny „Przeglądu Komunalnego”. Tragiczna śmierć z 12 października br. nie pozwoliła mu spotkać się z jej Kapitułą, by zdecydować, kogo uhonorować nią w tym roku. Mimo tych smutnych wydarzeń członkowie Kapituły postanowili kontynuować swą działalność. Nie była też zaskoczeniem jej decyzja – tegoroczną Nagrodę Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska postanowiła przyznać Wojciechowi Dutce. Ponadto w przyszłych latach wyróżnienie to będzie nazwane jego imieniem.
Nagrodę odebrała córka Wojciecha, Magdalena.
Wojciech Dutka w ramach założonej przez siebie firmy Abrys stworzył Wydawnictwa Komunalne, wydające „Przegląd Komunalny”, „Recykling”, „Czystą Energię”, „Wodociągi-Kanalizację” oraz „Leksykon Techniki Komunalnej”. Za działalność zawodową i społeczną odznaczony został wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi, ale nie dla nich pracował. Nigdy nie była to dla Niego działalność zdawkowa i przelotna.
W pracach założonego przez siebie wydawnictwa Wojciech Dutka uczestniczył do ostatniej chwili swego aktywnego życia. Wyznawał zasadę, że praca redakcyjna to także bycie razem, tworzące silną więź całego zespołu.
W testamencie wypełnionym życiem pozostawił ślad czyniony ręką i umysłem, dobrym sercem i uczynkiem. Stworzył wokół siebie mądry i uczciwy zespół pracowników, a przy ich pomocy instrumenty opiniotwórcze, mogące nie tylko oddziaływać, ale także kształtować opinię publiczną. Działał nie w pojedynkę, ale nowocześnie, zespołowo.

Uczestnicy Gali

Tegoroczny laureat, choć dziś nieobecny wśród żywych, dał podwaliny do szerokich działań w służbie środowisku. Przyznana mu Nagroda Pracy Organicznej jest formą zarówno docenienia jego zasług, jak i obietnicy, że jego dzieło będzie kontynuowane.

Słowa te, napisane przez Krzysztofa Kasprzaka, przewodniczącego Rady Programowej Wydawnictw Komunalnych, odczytane zostały podczas Gali.

Tytuł „Promotor Energetyki Odnawialnej” miesięcznika „Czysta Energia”
Tytuł ten przyznano po raz pierwszy w ubiegłym roku – otrzymał go wówczas prof. dr hab. Maciej Nowicki. Celem jego przyznania jest uhonorowanie osób działających na rzecz zrównoważonego rozwoju energetycznego i propagowania postaw mających wpływ na rozwój energetyki odnawialnej w skali ogólnokrajowej, osób, które przyczyniły się do wdrożeń rozwiązań z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, poprawiających stan środowiska w Polsce, oraz rozpowszechniają i wspierają takie przedsięwzięcia. Tytuł może być przyznany osobom fizycznym lub instytucjom, których działania wywarły wyraźny pozytywny wpływ na rozwój wykorzystania odnawialnych zasobów energii w Polsce.
Fundatorem statuetki, obrazującej wizję zielonej planety naszego pierwszego Promotora Energetyki Odnawialnej, była spółka Abrys, którą reprezentowała Magdalena Dutka, prokurent firmy.
Decyzją powołanej przez redakcję „Czystej Energii” kapituły pod przewodnictwem prof. Macieja Nowickiego tegorocznym laureatem został Zbigniew Kamieński, zastępca dyrektora w Departamencie Bezpieczeństwa Energetycznego Ministerstwa Gospodarki..

Przygotowując modyfikacje rozwiązań prawnych czy organizacyjnych w zakresie OZE zawsze starałem się czynic to w jak najszerszej współpracy i konsultacji

Zbigniewa Kamieńskiego nie trzeba przedstawiać czytelnikom „Czystej Energii”, albowiem jest on im znany z bardzo poczytnej, stałej rubryki „Z pierwszej ręki”. W swych artykułach, nieprzerwanie od lutego 2003 r., w fachowy i przystępny sposób informuje o tym, co nowego dzieje się w sferze prawnej dotyczącej odnawialnych źródeł energii.
Pracując na kierowniczych stanowiskach w Ministerstwie Środowiska, a ostatnio w Ministerstwie Gospodarki, jest nieustępliwym, wielkim promotorem czystej energii w naszym kraju. To on był jednym z głównych autorów Strategii rozwoju energetyki odnawialnej, zatwierdzonej w 2001 r. przez parlament, która stanowiła kamień milowy w tym zakresie, oraz głównym koordynatorem procesu legislacyjnego ustawy o odnawialnych źródłach energii. Pilnował, aby w ostatnio znowelizowanym Prawie energetycznym nie zabrakło zapisów promujących odnawialne źródła energii.
Od wielu lat, niestrudzenie, z pełnym osobistym zaangażowaniem i fachowością promuje czystą energię, wyjaśniając zawiłości kolejnych aktów prawnych na wielu konferencjach i seminariach, często kosztem swego czasu wolnego.

Dyplom wręczyła laureatowi U. Wojciechowska, a statuekę M. Dutka

Po otrzymaniu dyplomu i statuetki powiedział: Przede wszystkim chciałbym bardzo podziękować redakcji „Czystej Energii” za uhonorowanie mnie prestiżowym tytułem „Promotora Energetyki Odnawialnej”. Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie, tym bardziej że tytuł ten w roku ubiegłym otrzymał prof. Maciej Nowicki, osoba wielkiego formatu i autorytet w zakresie ochrony środowiska. Zajmując się energetyką odnawialną jeszcze podczas mojej pracy w Ministerstwie Środowiska, miałem pełną świadomość, że faktyczny rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Polsce nastąpi dopiero wtedy, gdy o potrzebie takiego rozwoju i korzyściach z niego wynikających przekonana będzie sfera gospodarcza, w tym sektor energetyczny. Traktowałem to jako swego rodzaju misję po przejściu do resortu gospodarki. Myślę, że cel ten został osiągnięty i można stwierdzić z pełnym przekonaniem, że obecnie energetyka odnawialna jest integralną i bardzo ważną częścią całego sektora energetycznego. Przygotowując modyfikacje rozwiązań prawnych czy organizacyjnych w zakresie odnawialnych źródeł energii, zawsze starałem się czynić to w jak najszerszej współpracy i konsultacji ze wszystkimi organizacjami i instytucjami zainteresowanymi tą sferą energetyki. Chciałbym, korzystając z okazji, podziękować bardzo serdecznie wszystkim, którzy współpracowali ze mną w tej dziedzinie. Bez Waszych sugestii, propozycji i wielkiego zaangażowania nie udałoby się wprowadzić optymalnych rozwiązań. Oczywiście jesteśmy dopiero na początku drogi. Musimy zapewnić stabilne warunki inwestowania w długim horyzoncie czasowym i z pełną konsekwencją wykorzystywać instrumenty rynkowe jako narzędzia optymalizujące rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Chciałbym także wyrazić pełne uznanie i podkreślić znaczenie działalności edukacyjno-informacyjnej prowadzonej przez redakcję „Czystej Energii” dla rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce.

Urszula Wojciechowska