W ostatnich pięciu latach ustabilizowały się uregulowania prawne, mające decydujący wpływ na instalowanie mocy produkcyjnych wykorzystujących do wytwarzania energii elektrycznej odnawialne zasoby energii.

Wielokrotnej nowelizacji uległy dwa najważniejsze w tym zakresie akty prawne: ustawa Prawo energetyczne i rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków zakupu energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w odnawialnych źródłach energii.
Zgodnie z ustawą, 1 października br. wprowadzono nowy sposób określania ceny zielonej energii (poprzez wprowadzenie handlu świadectwami pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii), opłatę zastępczą w wysokości 240 zł/MW, uwolnienie energetyki wiatrowej od obowiązku bilansowania oraz zmniejszenie do 50% opłaty przyłączeniowej.
Obowiązujące rozporządzenie z 9 grudnia 2004 r. zwiększa z 7,5 do 9% udział sprzedanej końcowemu odbiorcy energii elektrycznej z OZE, a projekt nowego rozporządzenia przyspiesza ścieżkę dojścia, podnosząc w latach 2007-2009 udziały o 0,5% na rok. Tak więc w 2007 r. będzie 4,8% zamiast 4,3%.

Ograniczenie definicji
Znowelizowane Prawo budowlane wprowadziło ograniczenie definicji elektrowni wiatrowej jako budowli podlegającej opodatkowaniu od nieruchomości do części konstrukcji budowlanej, bez urządzeń elektrowni, zmniejszając tym samym obciążenie podatkowe dla inwestorów.
W Polityce energetycznej Polski do 2025 r. oraz projekcie Narodowego Planu Rozwoju na lata 20...