Paliwo z odpadów i co dalej?
Grozi nam nadwyżka zakładów MBP, które na dodatek wytworzą więcej paliw wtórnych niż będzie w stanie przyjąć rynek ? to jedna z niepokojących konkluzji po V edycji konferencji ?Paliwa z odpadów?, która odbyła się pod koniec marca br. w Iławie.
Jak w świetle nowych przepisów kształtuje się rynek paliw z odpadów w Polsce? Jak efektywnie energetycznie i bezpiecznie dla środowiska zorganizować system gospodarki odpadami z uwzględnieniem SRF? Co się wydarzy po 1 stycznia 2016 r., czyli po terminie, od którego nie będzie można składować odpadów o cieple spalania powyżej 6 MJ/kg suchej masy? Piąta już edycja organizowanej przez Abrys konferencji, podczas której zadawano sobie tego typu pytania, zgromadziła rekordową liczbę ok. 180 osób.
Doktor Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, otwierając konferencję, podkreślił, że w ciągu ostatnich pięciu lat mieliśmy do czynienia z potężnymi zmianami w przepisach dotyczących paliw z odpadów. ? Mamy przecież nowe ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, o odpadach, o OZE, rozporządzenia dotyczące zakazu składowania odpadów danego typu ? mówił.
Mimo wielu zmian stymulujących rynek paliw z odpadów, rozmowy podczas konferencji dowiodły, że wciąż istnieje wiele barier, które ograniczają jego rozwój. W dyskusji panelowej z udziałem doktora Sobolewskiego, posła Tadeusza Arkita, mec. Anny Specht-Schampery z kancel...