Urbanistyka zaliczana jest zazwyczaj do nauk technicznych, choć współczesne problemy miast dalece wykraczają poza takie ujęcie. Dwie encykliki i praktyczne działania papieża Franciszka ujmują ich problematykę w wymiarze filozoficznym i praktycznym. Warto poznać ten holistyczny punkt widzenia, by zrozumieć, dlaczego obecna głowa Kościoła nazywana bywa papieżem urbanistą.

Papież Franciszek, którego pontyfikat rozpoczął się ponad dwa lata temu, jest autorem dwóch encyklik. ?Światło wiary? (Lumen fidei) ogłoszono w lipcu 2013 r., a jej inicjatorem i współautorem był jeszcze poprzedni papież, Benedykt XVI. Ostatnią, jak dotąd, jest ?Troska o wspólny dom? (Laudato si?) z czerwca 2015 r. Wspólny dom rozumiany jest tu jako środowisko życia człowieka, a poruszane problemy w znaczącym stopniu dotyczą rozwoju współczesnych miast. Rozwijane są wątki poruszone w ostatnim rozdziale poprzedniej encykliki, gdzie miasto traktuje się jako fenomen określający warunki i społeczność, w której funkcjonuje człowiek.

Człowiek miasta

Jorge Mario Bergoglio urodził się, wychowywał i pełnił posługę biskupią w Buenos Aires. Stąd jego znajomość, wyczucie i wręcz zbratanie z miastem, choćby poprzez czynne uczestnictwo w jego funkcjonowaniu jako kapłana dzielnic biedy czy zadeklarowanego użytkownika transportu publicznego. Te doświadczenia sprawiają, że w swych rozważaniach umie on dostrzec znacznie więcej niż to, co obe...