Paradoksy recyklingu
Dyrektywa opakowaniowa
W ramach Unii Europejskiej działa słynna dyrektywa 94/62, która wyznacza cele ekologiczne – w tym przede wszystkim recyklingowe – dla opakowań.
Warto przy tej okazji zwrócić uwagę, że cele te są bardzo różne dla różnych rodzajów opakowań. I tak poziomy recyklingu dla opakowań z papieru i szkła to 60% masy opakowań wprowadzanych na rynek, dla metali (stal i aluminium) ustalono cel w wysokości 50%, dla opakowań plastikowych – 22%, a dla opakowań z surowców naturalnych – tylko 15%. Opakowania wielomateriałowe rozliczane są w ramach tej kategorii, której materiał przeważa w masie opakowania. W Polsce cele te mają zostać osiągnięte w 2014 r. (w „starej” Unii w 2010 r.).
Wysoka świadomość „u źródła”
Podstawowym kryterium przy ustalaniu powyższych celów nie było jednak zagrożenie środowiskowe, ale przede wszystkim realność osiągnięcia wyznaczonych pułapów. Trudno tu więc mówić o jakiejkolwiek polityce stricte „prośrodowiskowej”. Warto zwrócić uwagę na fakt, że część opakowań (przede wszystkim szklanych, ale również aluminiowych) występuje na rynku wyłącznie jako opakowania jednostkowe. Inne rodzaje opakowań (papierowe, plastikowe) to także opakowania zbiorcze, które są zdecydowanie łatwiejsze w zbieraniu...