Będąc z wizytą w Gdańsku, warto zajrzeć do Parku Oliwskiego, w którym znajdują się m.in. osobliwa barokowa oś widokowa oraz starodrzewia liczące nawet kilkaset lat.

Podczas sympozjum terenowego, zorganizowanego przez Międzynarodowe Towarzystwo Uprawy i Ochrony Drzew z Kluczborka, które odbyło 24-25 maja br. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ciekawymi terenami zieleni Trójmiasta. Odwiedzili zarówno parki zabytkowe, zieleń twierdz, jak i współczesne przestrzenie rekreacyjne. Jednym z wielu interesujących parków, jakie wizytowano, był Park Oliwski im. A. Mickiewicza, o którego historii i pielęgnacji opowiadała Ewa Ogińska-Woźniak z Zarządu Dróg i Zieleni.

Z dziejów parku

Dzieje Parku Oliwskiego sięgają XII w., kiedy to zakonnicy cystersi założyli ogród na wykarczowanych polach i żyznych ziemiach wzdłuż Potoku Jelitkowskiego. Na przełomie XII i XIII w. powstał ogród przyklasztorny, gdzie aklimatyzowano już pierwsze rośliny przywożone z dalekich podróży. Jednak kształt obecnego parku związany jest z założeniem z ok. 1760 r., kiedy to opat - Jacek Rybiński założył obecny park pod kierunkiem znakomitego ogrodnika i architekta - Kazimierza Dębickiego z Kocka, twórcy ogrodów w Wilanowie wg projektu ogrodnika Hentschla.
Obecnie park zajmuje powierzchnię ok. 13 ha, a jego administratorem od 10 lat jest Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku - jednostka budżetowa Gminy Miasta Gd...