Poza nakładami związanymi z prawidłowym założeniem trawnika potrzebna jest wiedza o pielęgnacji oraz czynnikach psujących jego wygląd. Jednym z nich są choroby traw powodowane przez grzyby.

Trawniki stanowią ważny element terenów zieleni. To swoiste tło dla obiektów architektury, drzew, krzewów oraz kwiatów. Zadbany trawnik sprawia wywołuje ładu przestrzennego, który korzystnie wpływa na psychikę człowieka. Dlatego te i inne cechy użytkowe trawników zachęcają do ich zakładania. I choć z pozoru nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych (poza zasiewem i sporadycznym koszeniem), to uzyskanie trawnika o zwartej darni, soczystej zieleni i gładkiej powierzchni wbrew pozorom nie jest łatwe. A wszystko przez choroby traw.

Rozpoznać chorobę

Pojawienie się choroby sygnalizują objawy na trawniku w postaci plam w darni, pierścieni, smug, zmian w zabarwieniu liści lub obecność owocników grzybów. Mogą one ułatwić diagnozę. Jednak ze względu na zmienność objawów w zależności od warunków środowiska, gatunku trawy, wysokości koszenia i innych czynników wizualna obserwacja powinna być czasami potwierdzona analizą laboratoryjną. Łatwiej jest rozpoznać chorobę aktualnie rozwijającą się na trawniku, niż tę, która była, a obecnie widoczne są tylko jej skutki. Aby zapobiec rozprzestrzenieniu się chorób, warto poznać charakterystyczne objawy tych najczęściej spotykanych.

Pleśń...