Tereny zieleni miejskiej, jak wszystko, co żyje, wymagają wody. O sposobie nawadniania zieleni powinno myśleć się już na etapie jej projektowania. Często jednak automatyczne nawadnianie montuje się już na istniejących obiektach.

Systemy nawodnień to płytko rozprowadzona pod powierzchnią sieć rur, najczęściej z polietylenu, uzbrojona w różnego rodzaju zraszacze i elementy zraszające. Całość dopełniają sterowniki, dzięki którym nawadnianie prowadzone jest bez udziału człowieka. Automatyka pozwala także na podanie określonej ilości wody, której wymaga akurat dana roślina. Dzięki temu uzyskuje się oszczędność wody, która może sięgać nawet 50%. Przyjmuje się, że średni koszt takiego systemu wynosi 3-5 zł/m2 ogrodu. Ostateczna wycena systemu nawadniającego zależy od rodzaju i ilości zastosowanych zraszaczy.
Na świecie istnieje wielu producentów tego typu urządzeń. Jednym z nich jest firma Rain Bird z Kalifornii, która posada patent na konstrukcje pierwszego na świecie zraszacza impaktowego. Opatentowanie tego urządzenia, w 1933 r. dało początek jednemu z największych światowych koncernów automatycznych systemów nawadniania. W branży tej dominującą pozycję zajmują Amerykanie z firmami - Hunter, Toro, K-Rain czy Orbit. Duże osiągnięcia w tej dziedzinie posiadają także izraelski Naan i niemiecka Gardena.

Charakterystyka urządzeń

Urządzenia do automatycznego nawadniania różnią się między sobą szczegółami konstrukcyjnymi, natomi...