Często wyzwanie dla miejskich ogrodników i architektów krajobrazu stanowią skarpy, które są szcze-gólnie narażone są na zniszczenie i degradację. Te miejsca nie są również odpowiednie dla większości stosowanych w miastach roślin.

Przyczyn występowania kłopotów ze skarpami może być wiele. Najczęstszą z nich jest niewłaściwe wyprofi-lowanie zboczy nasypu lub wykopu, uniemożliwiające prawidłowe zakorzenienie się roślin. Równie poważny problem, nierozerwalnie związany z rodzajem gruntu, stanowią osuwiska. Kłopoty z posadowieniem budowli lub dróg na terenie zagrożonym osuwiskami powinny być rozwiązywane indywidualnie dla danego obszaru. Inną przyczyną kłopotów ze skarpami może być erozja zboczy górek używanych do spacerów i uprawiania sportów. Jeśli położone są one na terenie o gruntach piaszczystych, ryzyko zniszczenia istniejącej roślinności jest bardzo duże.
Bywa, że skarpa w ogóle nie nadaje się do zasiedlenia przez rośliny. Dzieje się tak np. w sąsiedztwie wiaduk-tów nad trasami szybkiego ruchu, gdzie skarpa musi być ustabilizowana i utwardzona czymś trwalszym od ro-ślin. Najczęściej stosuje się w takich przypadkach pustobety, czyli betonowe trylinki z otworem w środku do wypełnienia mieszanką betonową. Innym sposób utrwalenia zbocza nasypu lub wykopu stanowi użycie geokra-ty. Jest to element z tworzywa sztucznego, dający się łatwo rozciągać i rozpinać. Po rozłożeniu jej np. na zbo-czu s...