Parki krajobrazowe to niezmiernie ważny element systemu ochrony przyrody w Polsce. Obecnie jest ich w naszym kraju 120 i zajmują ok. 8% jego powierzchni. Ich historia jest już całkiem długa. Pierwszy polski park krajobrazowy – Suwalski – utworzono w 1976 r.

W założeniu parki krajobrazowe miały pełnić głównie funkcje turystyczne i związane z ochroną krajobrazu. Ich zadaniem miało być również odciążenie parków narodowych – przejęcie przynajmniej części ruchu turystycznego i rekreacyjnego, a tym samym zmniejszenie antropopresji na te „sanktuaria przyrody”.
Według klasyfikacji obszarów chronionych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), parki krajobrazowe zaliczane są do kategorii V, do której należą obszary chronione tworzone w celu zachowania tradycyjnego krajobrazu i zapewnienia ludności terenów rekreacyjnych.
Aby utworzyć park krajobrazowy, należy sporządzić szczegółową dokumentację projektową, która musi być poddana opiniowaniu właściwych terytorialnie samorządów i konsultacjom społecznym. Od 2009 r. park krajobrazowy może być zarówno utworzony, jak i zlikwidowany przez sejmik województwa. Park taki może też mieć otulinę, czyli strefę ochronną, której zadaniem jest osłaniać jego teren przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. W uchwale sejmiku, tworzącej park krajobrazowy, musi się znaleźć m.in...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?