Współczesne miasto atakuje nas ogromną ilością wielowarstwowych, agresywnych informacji sensualnych. W ich natłoku publiczna przestrzeń miejska powinna stać się oazą spokoju, gdzie będzie można oderwać się od pędu codziennego życia.
 
Potrzeba poprawy jakości egzystencji w miastach wymaga większego uczestnictwa „skali ludzkiej” w działaniach urbanistyczno-architektonicznych. Na jego brak składa się przede wszystkim wydłużony czas aktywności zawodowej. To właśnie m.in. z takiego powodu powinniśmy zmienić zagospodarowanie istniejących przestrzeni publicznych, a także zdecydowanie wydłużyć czas ich działania poprzez wprowadzanie ciekawej, wielowątkowej, przyciągającej ludzi po zmroku warstwy świetlnej.
 
Przyjazna przestrzeń publiczna
Aby stworzyć przyjazną przestrzeń, po pierwsze, należy zaprojektować ją tak, by jej uczestnicy czuli się w niej oczekiwani. Tego typu atmosferę tworzą elementy prospołeczne, takie jak miejsca do siedzenia, możliwość skorzystania z oferty gastronomicznej, plac zabaw, teren rekreacyjny czy sportowy. Po drugie, zadaniem projektowym jest wykreowanie interesującego, wielowymiarowego obrazu tej przestrzeni. Harmonijne skomponowanie elementów zieleni, a jeśli to możliwe, również wody, sztuki i małej architektury. Po trzecie, umiejętne – za pomocą oświetlenia uzupełniającego oświetlenie ciągów pieszo...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?