Politereftalan etylenu – PET, znany od 1941 r. surowiec włóknotwórczy, w latach 50. i 60. stosowany był do wyrobu folii, a od połowy lat 80. – do wytwarzania butelek na napoje bezalkoholowe. Jako materiał do produkcji butelek ma szereg korzystnych właściwości: można nadawać mu rozmaite kształty, jest lekki i prawie nietłukący się, co czyni go idealnym do zaspokajania potrzeb mobilnego społeczeństwa.

Prognozy dla światowej produkcji PET wskazują na silną tendencję wzrostową (na lata 2000-2007 przewiduje się wzrost zużycia PET w tempie ok. 9,2% na rok). Według danych PET Container Recycling Europe (PETCORE), ilość odpadów PET, zebranych do przetwórstwa w Europie, w 2000 r. wyniosła 270 tys. ton i była większa o 23%, w porównaniu z rokiem 1999.
Na polskim rynku butelki PET pojawiły się na przełomie 1989 i 1990 r. Obecnie jest ich ok. 120 tys. ton. Przewiduje się, że polski rynek rozwijać się będzie w tempie ponad 5% rocznie, aby w 2010 r. przekroczyć wartość 200 tys. ton zużywanego PET. Na statystycznego Polaka przypada obecnie ponad 3 kg tego tworzywa. Możliwości rozwoju polskiej branży opakowań PET, podobnie jak w innych krajach, należy upatrywać w nowych zastosowaniach w przemyśle kosmetycznym, mleczarskim oraz piwowarskim.

Polskie odkrycie

Niestety, ogromne ilości tego cennego materiału, natychmiast po spełnieniu s...