Z jakiego powodu wspierają Państwo Konkurs „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu? Recykling od lat jest ważną, a w ostatnim czasie staje się wiodącą gałęzią gospodarki odpadami. To nie przypadek, że podczas tegorocznych targów IFAT, które odbyły się w maju w Monachium, tematem przewodnim była właśnie odpowiedzialna gospodarka recyklingowa. Te największe na świecie targi branży odpadów, surowców, gospodarki wodnej i ściekowej wyznaczają kierunki rozwoju na kolejne lata. Podczas targów IFAT grupa REMONDIS podkreślała szczególną rolę zagwarantowania stałego dopływu surowców wtórnych, która jest możliwa dzięki świadomemu recyklingowi i rozszerzaniu innowacyjnych usług, co w efekcie prowadzi do ochrony surowców naturalnych i środowiska przyrodniczego. W Niemczech obecnie blisko dwie trzecie całego strumienia odpadów komunalnych jest poddawane recyklingowi – to ponad dwukrotnie więcej w porównaniu z sytuacją z lat 90. XX w.
Będąc jednym z liderów w zakresie polskiej gospodarki odpadami komunalnymi i recyklingu, również chcemy zmierzać w tym kierunku, pamiętając, że – podobnie jak Niemcy – jesteśmy krajem o niedużych zasobach naturalnych, które należy chronić i oszczędzać. Musimy jednocześnie mieć na względzie fakt, że niedobory surowców będą prowadzić do drastycznego wzrostu cen. Już dziś trzeba o tym myśleć, patrząc perspektywicznie na rozwój całej branży.
 
Jakie prowadzą Państwo inicjatywy propagujące selektywną zbiórkę i edukację ekologiczną?
Zdajemy sobie sprawę, że im szybciej zaczniemy rozsądnie korzystać z zasobów naturalnych, tym więcej surowców pozostawimy dla przyszłych pokoleń. Dlatego tak ważne jest wczesne propagowanie edukacji ekologicznej. Działamy w tym zakresie lokalnie, prowadząc w naszych oddziałach i spółkach wiele akcji skierowanych do dzieci i młodzieży. Między innymi zapraszamy ich do zwiedzania naszych zakładów w Polsce i Niemczech, pokazując instalacje i sposoby zagospodarowania odpadów. Organizujemy również pikniki ekologiczne, warsztaty i prelekcje dotyczące recyklingu, co roku bierzemy udział w akcji „Sprzątanie Świata”, w konkursach zbiórki makulatury i baterii oraz w festynach osiedlowych, połączonych z selektywną zbiórką, podczas których mieszkańcy przyniesione przez siebie odpady mogą wymienić na rośliny. Poprzez edukację ekologiczną najmłodszych – uczymy ekologii dorosłych.
Pokazujemy również, że surowce wtórne mogą być wykorzystywane w przestrzeni miejskiej i propagować sztukę. Z inicjatywy naszej spółki w Szczecinie powstały m.in. ławeczki recyklingowe, które zostały wyróżnione w konkursie na oryginalny mebel miejski, oraz brama – rzeźba zbudowana ze sprasowanych kostek z butelek PET, zamontowanych na stalowej konstrukcji.
W tym roku uczestniczyliśmy w podobnej akcji, podczas której wykonane zostały, z materiału nadającego się całkowicie do recyklingu, rzeźby przedstawiające drzewa. Instalacje były prezentowane na terenie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracujemy także z jednym ze sponsorów konkursu o Puchar Recyklingu – Fundacją na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL. Wspólnie realizujemy projekt pn. „Piłki za puszki” (zebrane przez uczniów puszki aluminiowe wymieniane są na piłki nożne).
 
Jakie działania mają Państwo zamiar wprowadzić na rzecz zwiększenia odzysku i recyklingu odbieranych przez siebie odpadów?
Ważne jest dla nas, aby odpady traktować kompleksowo. Dlatego chcemy zapewnić naszym klientom usługę obejmującą pełen zakres obsługi systemu gospodarki odpadami. Obecnie wychodzimy na rynek z ofertą specjalistycznego doradztwa w obszarze ochrony środowiska. Działanie to obejmuje pomoc w wyborze systemu selektywnego zbierania odpadów oraz metody zapewnienia właściwych poziomów zbiórki i recyklingu odpadów zarówno opakowaniowych, jak i poużytkowych. Nasi eksperci doradzają ekologiczne rozwiązania technologiczne oraz pomagają w respektowaniu przepisów ochrony środowiska. W imieniu naszych klientów realizowane są wszelkie obowiązki wynikające z poszczególnych aktów prawnych ochrony środowiska.
 
Jak ocenia Pan aktualną sytuację gospodarki odpadami komunalnymi i przyszłość firmy REMONDIS na tym rynku?
No cóż, będąc przedstawicielem firmy, która obecna jest na polskim rynku i konsekwentnie przez ostatnie 20 lat buduje tutaj swoją markę, mam mieszane uczucia co do wprowadzonych zmian w ustawie dotyczącej utrzymania czystości i porządku w gminach. Widzimy wiele niedociągnięć, jakie niosą za sobą planowane zmiany, i obawiamy się chaosu, który może być ich konsekwencją.
Jednocześnie już dzisiaj niektóre z naszych zakładów w Polsce mogą się poszczycić tym, że tylko ok. 30% z odbieranego strumienia odpadów komunalnych deponują na składowiskach. Resztę zagospodarowują w ramach recyklingu, paliw alternatywnych i produkcji frakcji mineralnej, wykorzystywanej do budowy dróg czy rekultywacji składowisk i terenów zdegradowanych.
Zdajemy sobie sprawę, że w zakresie zarówno edukacji ekologicznej, jak i infrastruktury czeka nas w Polsce jeszcze wiele pracy. We współpracy z samorządami propagujemy model partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), który pozwala nam wdrażać na krajowym rynku nowoczesne rozwiązania w gospodarce odpadami, a władzom lokalnym – wraz ze wzrostem efektywności świadczonych usług – zmniejszać za nie opłaty. Ta forma współpracy przynosi obopólne korzyści, czego dowodem są dobre doświadczenia ostatnich lat. Ostatnią spółką w naszej grupie w Polsce, która powstała na zasadzie takiego partnerstwa, jest Zakład Oczyszczania i Przetwarzania Odpadów KROeko. Tu REMONDIS dzieli swoje udziały z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Krośnie – jednoosobową spółką gminy. KROeko świadczy usługi w zakresie odbioru odpadów, sprzątania i odśnieżania ulic oraz utrzymania zieleni. REMONDIS dzieli się know-how i wieloletnim doświadczeniem w branży, natomiast miasto Krosno może inwestować, dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży udziałów w miejskim przedsiębiorstwie.
 
Rozmawiała Magdalena Misiak