Pellets Expo po raz czwarty
W zorganizowanych w czerwcu br. w Bydgoszczy 4 Międzynarodowych Targach Urządzeń, Technologii do Wytwarzania i Zastosowanie Pelletu wzięło udział ponad 50 firm. Targi przyciągnęły wystawców związanych nie tylko z produkcją pelet, ale również z ich efektywnym spalaniem w piecach najnowszej generacji. Było też kilka firm oferujących rębaki do drewna i brykieciarki do produkcji brykietów.
W pierwszym dniu odbyła się jedna z dwóch towarzyszących targom konferencji Xiv Forum Ochrony Środowiska pt. „Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii”. Zostały na niej przybliżone prawne aspekty rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce i Unii Europejskiej oraz kierunki i uwarunkowania rozwoju wykorzystania OZE w regionie kujawsko-pomorskim.
Druga pt. „Dalsze możliwości rozwoju rynku pelet” była konferencją, której celem było pokazanie możliwości wykorzystania surowców roślinnych do pelet co zwiększyłoby wykorzystanie istniejących mocy produkcyjnych.
Według Europejskiego Centrum Granulatu w ub. r. wyprodukowano ponad 200 tys. ton pelet, a zainstalowane moce zdolne są do produkcji co najmniej 300 tys. ton. Nie brakuje też zainteresowanych uruchomieniem nowych linii ich produkcji i to nie tylko w kraju, ale też za granicą (Ukraina). Polski i europejski rynek pelet oraz analizę cen nośników energii w latach 2001-2006 przedstawił dr Edmund Wach, prezes BAPE. O możliwościach wykorzystania biomasy z roślin energetycznych oraz odpadów z przemysłu rolno-spożywczego do produkcji pelet mówił dr Mariusz Stolarski, który przeprowadził już odpowiednie próby. Podczas swojego wystąpienia zaprezentował także wyniki badań dotyczących charakterystyki pelet, które powstały z tych surowców, porównując je z peletami z trocin. Z kolei prof. Roman Hejft przedstawił efekt prac prowadzonych na Politechnice Białostockiej nad granulowaniem i brykietowaniem surowców roślinnych oraz tendencje w konstrukcji i zapotrzebowaniu na urządzenia granulująco-brykietujące. Reprezentanci BOŚ, WFOŚiGW oraz BGŻ przedstawili oferty finansowania projektów związanych z wykorzystaniem OZE.
W konferencji, którą z ramienia współorganizatora prowadziła Urszula Wojciechowska, redaktor naczelna miesięcznika „Czysta Energia”, uczestniczyło ponad 150 osób. Wygłoszone referaty zostały opublikowane w czerwcowym wydaniu pisma.
Podczas uroczystego bankietu rozdano nagrody i wyróżnienia. Nagrodę Główną Targów otrzymała firma Kostrzewa za kocioł Pellets Lambda Control, wyposażony w nowoczesną automatykę z systemem wizualizacji. Nagrodę Redaktor Naczelnej miesięcznika „Czysta Energia” za najlepiej prowadzoną akcję edukacyjną na stoisku podczas targów Pellets Expo otrzymał Tadeusz Szewczyk z firmy Energ.
(uw)