Materiały konferencyjne - "Pelety - czy nam się to opłaca?"


Od 1970 do 1997 roku dramatycznie zmniejszał się w Szwecji rynek dla sektora energii cieplnej, produkowanej na bazie oleju opałowego (spadek z 70 do 23%). W tym samym okresie zwiększał się udział energii cieplnej na bazie energii elektrycznej i centralnego ogrzewania. Zużycie energii elektrycznej na cele ciepłownicze wzrosło z 13 do 45%, a centralnego ogrzewania – z 7 do 24%. Dziś ok. 700 tys. domków jednorodzinnych w Szwecji ogrzewanych jest energią elektryczną. Produkcja energii cieplnej z biomasy wynosi 9%, a z wykorzystania oleju i energii elektrycznej – 79%.

Zużycie energii cieplnej kształtuje się mniej więcej na takim samym poziomie od 1970 r., mimo znacznie powiększonej powierzchni ogrzewania (wzrost ilości mieszkań) o ok. 30%.
Zmniejszone zużycie energii cieplnej na m² jest wynikiem przede wszystkim zastąpienia ogrzewania na olej opałowy – ogrzewaniem na prąd oraz rozbudową sieci centralnego ogrzewania. Dużą rolę odegrała także przeprowadzona termoizolacja budynków już istniejących oraz zastosowanie energooszczędnych technologii w nowym budownictwie.
Rynek pellets powstał w głównej mierze w latach 90., w wyniku konieczności wykorzystania produktów ubocznych, powstających w tartakach. Dziś Szwecja jest, obok USA, wiodącym producentem pellets na świecie &#...