Gospodarka odpadami komunalnymi regulowana jest na różnych płaszczyznach prawa, m.in. administracyjnego i cywilnego oraz przepisów porządkowych. Kwestie te normują m.in. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.) oraz o odpadach, a także rozporządzenia wykonawcze do nich i ?gminne uchwały śmieciowe?. Po raz pierwszy dużego znaczenia dla gospodarki odpadami komunalnymi nabiera umowa pomiędzy gminą a przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne z jej terenu.

Umowa ta ma charakter cywilnoprawny, ale jej postanowienia regulują zasady świadczenia usług dla wszystkich mieszkańców gminy. Ponieważ jest ona zawierana w trybie przepisów Prawa zamówień publicznych, jej projekt powinien zostać załączony do specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ), a późniejsze negocjowanie jej zapisów, co do zasady, będzie skutkować nieważnością zmian.

Wskazane powyżej regulacje powinny być wzajemnie spójne, jednak biorąc pod uwagę fakt, że powstają w różnych organach i ? pomimo pozornej jednolitości ? odnoszą się do różnej materii, to nierzadko zdarzają się pomiędzy nimi rozbieżności. W szczególności bardzo ważna jest integralność aktów prawa miejscowego z umową pomiędzy gminą a przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne, będącą wynikiem rozstrzygnięcia przetargu. Najbardziej skrajne regulacje, należące do różnych systemów prawnych (prawa publicznego i prywatnego), to regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie oraz SIWZ, st...