Polska Izba Ekologii to nie tylko konkurs o „Ekolaury”. Warto pamiętać, że jednym z podstawowych zadań Izby jest pomoc samorządom w rozwiązywaniu problemów z zakresu ochrony środowiska. Oto kilka przykładów współpracy z gminami.
Najdłuższa współpraca – z gminą Gierałtowice – trwa od marca 2002 r. Było to pierwsze porozumienie, więc szereg działań miało charakter nowatorski. Priorytetową sprawą dla gminy okazało się uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej, a najistotniejszym elementem – wybór odpowiedniej technologii oraz właściwa lokalizacja oczyszczalni. Ponieważ teren gminy jest narażony na negatywne skutki eksploatacji górniczej, wybranie optymalnego rozwiązania wymagało szeregu spotkań z udziałem specjalistów Izby.
W trakcie obrad powstała ciekawa teoria zakładająca budowę oczyszczalni w formie podzielonych elementów ciągu technologicznego, co przy pionowym przemieszczaniu się poszczególnych elementów na trasie przepływu zapewnia skuteczną regulację parametrów. Koncepcja ta znalazła uznanie władz gminy.
Z kolei współpraca z Zabrzem okazała się wyjątkowo złożona. Rozwiązanie problemów ekologicznych tego miasta wymagało długotrwałych obrad zespołu roboczego, w skład którego weszli przedstawiciele władz lokalnych i specjaliści PIE. Szereg spotkań zaowocował m.in. opracowaniem harmonogramu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej.
Bardzo ciekawym doświadczeniem było uczestnictwo w konsultacjach społecznych z mieszkańcami Zab...