Pięć kroków do polskiej elektromobilności
Rewolucja pod sztandarem elektromobilności powoli dociera do Polski. Rozwój transportu elektrycznego wymaga skoordynowania wielu aspektów ? od polityki, przez system ładowania aut, aż po wytwarzanie i dystrybucję energii.
Korzyści wynikające z pogodzenia wskazanych czynników pozytywnie wpłyną na klimat wskutek zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń i hałasu, co przyczyni się do poprawy zdrowia i jakości życia ludzi w miastach. Istotną zaletą będzie też ograniczenie konsumpcji ropy naftowej. Sukces można osiągnąć przy ścisłej współpracy administracji centralnej, samorządów, firm energetycznych, przemysłu motoryzacyjnego i technologii informacyjno-komunikacyjnej.
Po pierwsze: dokumenty ramowe
Ministerstwo Energii we współpracy z Ministerstwem Rozwoju opracowało ?Pakiet na rzecz czystego transportu?, składający się z trzech dokumentów określających strategię rozwoju elektromobilności w Polsce. Są to: ?Plan rozwoju elektromobilności?, ?Krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych?, a także projekt zmiany ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.
- ?Plan rozwoju elektromobilności? definiuje ogólne kierunki działań w zakresie wsparcia transportu elektrycznego do 2025 r. Działania podzielono na trzy etapy. W pierwszym, trwającym do 2018 r., mają powstać prototypy polskich pojazdów elektrycznych oraz niewielki rynek zbytu. Zakończą się także przygotowania do budowy ...