Pielęgnacja drzew lub krzewów na terenie zabytkowych nieruchomości
Przepisy dotyczące ochrony środowiska zmieniają się dość często. Z drugiej strony w niektórych obszarach pozostawia się dotychczasowe rozwiązania, a to niejednokrotnie stwarza problemy interpretacyjne.
20 lipca 2010 r. weszła w życie Ustawa z 21 maja 2010 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz o zmianie niektórych ustaw (DzU nr 119, poz. 804 – zwana dalej ustawą zmieniającą), która znowelizowała postanowienia ustawy o ochronie przyrody. Wprowadzone zmiany objęły swoim zakresem, zgodnie z art. 5 ustawy zmieniającej, również art. 82 ustawy o ochronie przyrody, do którego dodano ust. 1a, stanowiący, że: „Zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie: usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi; kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat, utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa”.
Na co może pozwolić organ
Przepis ten bardzo poważnie ograniczył zakres dozwolonych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednocześnie w art. 36 ust. 1 pkt 11 Ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (...