Każdy przedsiębiorca wie o tym, że bez zabezpieczenia finansowego nie warto nawet myśleć o realizacji inwestycji. Dlatego, mimo że w biznesie oprócz pieniędzy istotnych jest jeszcze kilka aspektów, to temat ten zdominował tegoroczne Międzynarodowe Targi Infrastruktura Wodno-Ściekowa TIWS.
 
Trzecia edycja targów, która odbyła się od 5 do 7 października br., zgromadziła blisko 100 wystawców z kraju i zagranicy, reprezentujących branżę wodociągowo-kanalizacyjną oraz kilka tysięcy zwiedzających.
 
Przegonić Europę
Jednym z ważniejszych wydarzeń pierwszego dnia imprezy było podpisanie umowy pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Wodociągami Kieleckimi o dofinansowanie projektu pn. „Kompleksowa ochrona wód podziemnych aglomeracji kieleckiej”. Dokonano tego podczas konferencji pt. „Skuteczne wykorzystanie potencjałów, czyli jak próbować przegonić Europę?”, zorganizowanej przez Wodociągi Kieleckie.
Chcemy przegonić Europę, a nie tylko ją gonić. Przewidujemy, że od przyszłego roku na rozbudowywaną i modernizowaną oczyszczalnię w Nowinach będą przyjeżdżały wycieczki zagraniczne, bo metody zastosowane w trakcie jej modernizacji reprezentują najwyższy światowy poziom – przekonywał Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.
Projekt ochrony wód podziemnych kieleckiej aglomeracji uzyskał dofinansowanie w ramach działania 1.1. Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM, priorytetu Gospodarka wodno-ściekowa Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Dzięki niemu powstanie: 19 km sieci wodociągowej, 193 km kanalizacji sanitarnej oraz 54 przepompownie ścieków, a także modernizacji ulegną 44 km kanalizacji sanitarnej i 87 km wodociągów. Koszt całego projektu to ok. 630 mln zł.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) reprezentowała zastępczyni prezesa Zarządu – Małgorzata Skucha, która wyjaśniła, że najistotniejszym celem, który ma być realizowany poprzez współpracę ze spółkami samorządowymi lub samorządami, jest nadrobienie zaległości. Ponadto poruszyła problem ustalenia granic aglomeracji. Samorządowcy zachęceni tym, że tam, gdzie będą aglomeracje, zaistnieje możliwość pozyskiwania środków unijnych, rozbudowywali je ponad miarę. Niestety, w POIiŚ zabrakło środków dla wszystkich beneficjentów, którzy złożyli wnioski w szóstym naborze. Dla projektów mniejszych również nie wystarczy funduszy na realizację każdego zadania. W związku z tym trzeba zastanowić się nad tym, czy nie należałoby zweryfikować tych zasięgu aglomeracji – podkreśliła M. Skucha.
 
W ramach KPOŚK
Finanse były również tematem konferencji, która została zorganizowana drugiego dnia targów przez Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich. Podczas spotkania pn. „Finansowanie projektów w ramach Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych” Marek Ignar z NFOŚiGW zaprezentował programy priorytetowe, w ramach których beneficjenci realizujący programy wodno-ściekowe mogą ubiegać się o dofinansowanie. Wytyczne dotyczące sporządzania wniosków do dofinansowanie przedsięwzięcia w formie dopłat do oprocentowania kredytu w ramach POIiŚ oraz KPOŚK omówiła Ewa Zalewska z NFOŚiGW. – Wnioski nie są trudne do wypełnienia. Każdy z nich ma bardzo dokładną instrukcję i opis, dlatego nie powinno być większych problemów z ich wypisaniem. Najczęstszym błędem, który pojawia się we wnioskach, są nieprawidłowo naliczone dopłaty – podkreśliła E. Zalewska. Zwróciła ona uwagę, że składając wniosek, trzeba przewidzieć, jak będzie następowała wypłata kredytu, w jakich terminach dojdzie do spłaty i jak długo ma trwać karencja. Podczas konferencji można było dowiedzieć się, jak napisać dobrą Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) dla banku oraz, jakie są możliwości finansowania z ograniczonym roszczeniem. Poruszono też kwestię efektywności zabezpieczeń finansowych z punktu widzenia ograniczeń budżetowych jednostek samorządu terytorialnego.
 
Wieniec laurowy
Nieodłącznym elementem targów TIWS jest wieczorna gala, na której rozdawane są medale i wyróżnienia za najlepsze produkty oraz aranżacje stoiska. Uhonorowano aż sześć firm za optymalne produkty: Hydro-Vacuum z Grudziądza za tłocznię ścieków TSB, grupę KAMA-eko z Katowic za zwężkę EURO, a także Grundfos Pompy z Baranowa za pompy z rozdrabniaczem typu SEG z funkcją AUTOADAPT. Ponadto za kompleksową usługę oczyszczania i utrzymania sieci wodociągowej medal otrzymała firma PROTE – Technologie dla środowiska z Poznania, za instalację suszenia osadów ściekowych – BIACON, za system z odzyskiem energii do ogrzewania obiektów – Veolia Water Systems z Krakowa, a za Cellbox R2 – uniwersalny niewymagający zasilania 230 V sterownik zaworu redukcyjnego z transmisją GPRS – Biatel z Warszawy. Z kolei wyróżnienia Targów Kielce otrzymały trzy firmy z Poznania – WINIDUR, Apator Powogaz i AFT, a także przedsiębiorstwo Fila z miejscowości Sztum oraz Biatel z Warszawy. Zadaniem jury była także ocena stoisk targowych i wybranie najciekawszych z nich. W tej kategorii medale Targów Kielce otrzymały firmy Saint Gobain PAM z Warszawy oraz BRUK-BET z Żabna, natomiast wyróżnienie przypadło firmom: Biatel z Warszawy, HEBO z Jarocina oraz Apator Powogaz z Poznania. Organizatorzy zapowiadają, że przyszłoroczne targi TIWS odbędą się w dniach 4-6 października 2011 r.