Jeszcze nie tak dawno ekowizerunek Polski pozostawiał wiele do życzenia. Dziś nasz kraj nie tylko chce, ale z uwagi na unijne zobowiązania wręcz musi osiągnąć światowe standardy. Od lat w te działania wpisuje się formuła Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO w Poznaniu.
Tradycyjnie ta największa w tej części Europy impreza wystawiennicza poświęcona tematyce ekologicznej odbędzie się jesienią – w dniach 23-26 listopada. Wzorem lat ubiegłych organizatorzy postanowili połączyć POLEKO z Targami Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA. W jednym miejscu i czasie spotkają się przedstawiciele samorządów, instytucji, przedsiębiorstw komunalnych oraz inwestorów poszukujących najlepszych rozwiązań. Ekspozycja zostanie podzielona na kilka sektorów: woda i ścieki; odpady-recykling; energia i OZE; zmiany klimatu; aparatura kontrolno-pomiarowa, edukacja ekologiczna; doradztwo, a także powietrze, hałas i wibracje.
Choć potrzeba inwestowania w środowisko jest niezaprzeczalna, to jednak aktualne pozostaje pytanie, jak finansować i gdzie tych środków szukać? Dlatego właśnie na temat przewodni dwudziestej drugiej edycji Targów POLEKO wybrano „Finansowanie inwestycji środowiskowych”.
 
Osady to odpady
Stałym elementem tego branżowego wydarzenia jest także Międzynarodowy Zjazd Ekologiczny, organizowany przez firmę Abrys, wydawcę m.in. miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”. Zjazd rozpocznie się już 22 listopada, a jego tematyka dotyczyć ma głównie nowej jakości w gospodarce odpadami w kontekście skutków dla gmin i firm.
Przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych z pewnością zainteresuje, z uwagi na problemy związane z osadami ściekowymi, wykład dr. inż. Tadeusza Pająka z Akademii Górniczo-Hutniczej, traktujący o projektach instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Z kolei w pierwszym dniu Targów jedna z sesji Zjazdu będzie w całości poświęcona gospodarce wodno-ściekowej. Omówione zostanie polityczne tło stanowienia prawa w tym zakresie. Uczestnicy będą mogli także poznać przykłady nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie oczyszczania ścieków przemysłowych. Ponadto podczas Zjazdu zaprezentują się przedstawiciele skandynawskich oczyszczalni ścieków i firm wodociągowych. Poruszony zostanie zwłaszcza temat osadów ściekowych jako cennego źródła energii. Ze względu na tegoroczną powódź w Polsce z pewnością dużym zainteresowaniem cieszyć się będą innowacyjne metody ochrony przeciwpowodziowej stosowane w Skandynawii.
W ramach Zjazdu Ekologicznego wygłoszony zostanie również wykład dotyczący utylizacji odpadów organicznych i osadów pościekowych z odzyskiem energii i recyklingiem składników odżywczych.
 
Ekoodpowiedzialność
Idea zrównoważonego rozwoju zrodziła się w dobie spotęgowanych zmian klimatycznych. Zaczęły rodzić się pytania odnośnie tego, czy szkody w środowisku naturalnym będą postępować. Dopuszczalny może być tylko taki rozwój cywilizacyjny, który stanowi wyraz troski o przyszłe pokolenia. Dlatego bardzo istotne jest to, aby wszelkie inwestycje biznesowe były prowadzone wg zasad zrównoważonego rozwoju. Jak wspierać takie przedsięwzięcia i szukać przykładów dobrej praktyki? Ułatwi to debata „Realizacja inwestycji w sposób odpowiedzialny, czyli zrównoważony rozwój w praktyce”. Organizatorem spotkania zaplanowanego na 24 listopada jest redakcja czasopisma „Ecomanager” oraz PricewatershouseCoopers.
Dziś zrównoważony rozwój nie jest już postrzegany jako miły dodatek do działalności biznesowej, ale jako warunek przetrwania. Firmy muszą w długofalowych planach brać pod uwagę swoje oddziaływanie społeczne i środowiskowe. Także w Polsce coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna myśleć nie tylko o tym „ile”, ale także „jak”. Szczególnie dotyczy to inwestycji infrastrukturalnych, w przypadku których ingerencja w ekosystem jest najbardziej widoczna i dotkliwa twierdzi Agata Stafiej-Bartosik z PricewaterhouseCoopers.
Jak zapewniają Organizatorzy celem Forum Dyskusyjnego jest promocja społecznej odpowiedzialności biznesu w połączeniu ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska.
Idea zrównoważonego rozwoju w kontekście rewitalizacji stała się także inspiracją dla Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych do organizacji konferencji na ten temat 24 listopada podczas Targów POLEKO. W jej trakcie zaprezentowane zostaną bezinwazyjne techniki oczyszczania środowiska gruntowo-wodnego, a także zagadnienia związane z identyfikacją, oceną i ograniczeniem zagrożeń środowiskowych dla wód. Będzie można również zapoznać się z przykładami wdrożonej rekultywacji środowiska gruntowo-wodnego.
 
EMAS, czyli elita
Ciągłe doskonalenie działalności środowiskowej przez przedsiębiorstwa i instytucje to główne założenie unijnego instrumentu Systemu Ekozarządzania i Audytu EMAS (ang. Eco Management and Audit Scheme). Jego celem jest dostrzeżenie i wyróżnienie podmiotów dobrowolnie wychodzących poza zakres podstawowych wymogów określonych przepisami prawa i dążących do osiągania jak najlepszych wyników w ramach prowadzonych działań prośrodowiskowych. Dlatego powszechnie uważa się, że przystąpienie do systemu EMAS jest jednocześnie wejściem do szczególnie elitarnego grona. To świadectwo, że dla danej firmy, organizacji czy instytucji nie liczy się tylko aspekt biznesowy prowadzonej działalności, ale także ekologiczny.
Idea ta będzie promowana również podczas tegorocznej edycji Targów POLEKO. „Zarządzanie środowiskowe w przedsiębiorstwie. EMAS – potrzeba czy konieczność” to temat kolejnej debaty organizowanej przez redakcję „Ecomanagera” i Centrum Informacji o Środowisku. Konferencja odbędzie się 25 listopada. Prowadzący przedstawią m.in. korzyści, jakie niesie za sobą wdrożenie EMAS i wskażą, kto może w systemie uczestniczyć, a także omówią perspektywy jego rozwoju w Polsce.
Temat przewodni tegorocznej edycji POLEKO znajdzie swoje odzwierciedlenie w czwartkowej konferencji (25 listopada) pt. „Wsparcie inwestycji środowiskowych – finansowanie, procedura, alternatywne źródła wsparcia”. Prelegenci odpowiedzą na pytania dotyczące tego, jak sprawnie przeprowadzić procedurę oddziaływania na środowisko, jak korzystać z unijnego wsparcia, a także w jaki sposób partnerstwo publiczno-prywatne może być pomóc w poszukiwaniu środków na ekoprzedsięwzięcia.
Rok 2010 został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Rokiem Różnorodności Biologicznej.
Wzywam każdy kraj i każdego obywatela naszej planety stwórzmy przymierze na rzecz ochrony życia na Ziemi. Różnorodność biologiczna to życie, także nasze takimi słowami skomentował decyzję ONZ jej sekretarz generalny – Ban Ki-Moona.
Podczas Targów POLEKO 25 listopada odbędzie się konferencja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nt. różnorodności biologicznej. Przedstawiona zostanie oferta edukacyjna promująca tę ideę, problemy ochrony flory oraz fauny wód i wybrzeża polskiej części Bałtyku, a także możliwości turystyki na obszarach Natura 2000.
 
Nowe trendy
Jak zwykle zwiedzający będą mogli podczas Targów zapoznać się z ofertą firm promujących najnowsze rozwiązania z dziedziny wody i ścieków. Zaprezentowane zostaną urządzenia i technologie związane z systemami zaopatrzenia w wodę i jej uzdatniania, monitoringiem, kanalizacją oraz oczyszczaniem ścieków. Wyjątkowo bogata oferta towarzyszących Targom konferencji i debat nie powinna przysłonić podstawowej idei tej wystawienniczej imprezy. Idei ważnej szczególnie dla firm, które z wynajęcia powierzchni targowej oczekują wymiernego zysku. Targi to doskonała okazja do nawiązania biznesowych kontaktów i poznania najnowszych trendów. Jak zwykle uczestnictwo w POLEKO to dla wielu wystawców sposób na promocję nowych produktów i technologii. W tym roku również ich nie zabraknie. Na początku listopada na stronach Międzynarodowych Targów Poznańskich (www.poleko.mtp.pl) pojawi się lista nowości zgłoszonych przez wystawców.
Z pewnością warto będzie wziąć udział w widowiskowym pokazie pojazdów komunalnych City Truck Show. Zaprezentują się w ten sposób nie tylko wozy asenizacyjne, ale także zamiatarki oraz jeżdżący sprzęt do zbiórki i wywozu odpadów.
Dla przedstawicieli sektora wodociągowo-kanalizacyjnego POLEKO to już kolejna impreza targowa w tym roku. Choć ma najdłuższą tradycję, doczekała się targów konkurencyjnych, nastawionych wyłącznie na określonych odbiorców. W poznańskiej ofercie każdy „wodociągowiec” może znaleźć to czego, nie zapewniają inne wydarzenia w branży: kompleksowe spojrzenie na gospodarkę komunalną w kontekście ochrony środowiska. Na POLEKO ekologia ma wiele twarzy i każda z nich może być interesująca. Czy będzie? Warto sprawdzić samemu.
 
Od redakcji
Trzeciego dnia Targów (25 listopada, czwartek) redakcje miesięczników „Wodociągi- Kanalizacja” oraz „Przegląd Komunalny” organizują debatę pt. „Czy mamy w kraju politykę dotyczącą osadów ściekowych?”. Od 2013 r. nie będzie można składować osadów, brakuje jakiejkolwiek krajowej strategii i planów ich  zagospodarowania, a proces inwestycyjny jest bardzo powolny – głównie te fakty skłoniły redakcję do przygotowania debaty.
Współorganizatorem tego spotkania jest Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, a uczestnikami będą przedstawiciele świata nauki, administracji rządowej i samorządowej oraz specjaliści z firm eksploatujących obiekty gospodarki wodno-ściekowej.
Debata ma charakter otwarty. Uczestniczyć w niej może każdy, kto zamierza zabrać glos we wspomnianej sprawie.