Naturalna technologia wody. Nowe rozwiązania pozyskiwania, uzdatniania i dostawy użytkownikom
J. Wowk
Warszawa 2010
ISBN 978-83-204-3470-5
Publikacja oparta jest na oryginalnych rozwiązaniach autora, sprawdzonych w praktycznym zastosowaniu przy budowie lub modernizacji obiektów gospodarki wodnej. Omówiono w niej nowe sposoby dotyczące pozyskiwania, uzdatniania i dostawy wody do użytkowników. Autor opisał innowacyjne techniki w zakresie budowy ujęć głębinowych oraz funkcjonowania układów uzdatniania wody. Sporo miejsca przeznaczono na objaśnienie kwestii związanych z występowaniem, rozpoznawaniem, pozyskiwaniem oraz ochroną wód podziemnych. Przedstawiono funkcjonowanie stacji wodociągowych, pompowni napowietrzających, zbiorników reakcji z zawieszonym osadem oraz drenaży filtrów złożowych. Osobne rozdziały poświęcono na opis dwukomorowych filtrów otwartych, filtrów zamkniętych z przegrodą oraz stacji uzdatniania funkcjonujących na bazie filtrów otwartych.
Książka skierowana jest do projektantów, inwestorów i eksploatatorów zajmujących się tematyką zaopatrzenia w wodę. Może być także cennym źródłem wiedzy dla studentów kierunku inżynieria środowiska. Pozycja została opublikowana przez Wydawnictwa Naukowo-Techniczne.
 
Technologie bezwykopowe w inżynierii środowiska
Red. A. Kuliczkowski
Warszawa 2010
ISBN 978-83-60956-19-9
To pierwsza w Polsce książka stanowiąca kompendium wiedzy z zakresu technologii bezwykopowej budowy i odnowy przewodów infrastruktury podziemnej, w tym głównie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. W poszczególnych rozdziałach zaprezentowano charakterystykę stosowanych metod, ich zalety oraz sposoby doboru. Przedstawiono techniki czyszczenia i udrażniania sieci podziemnych, ich diagnostykę oraz sposoby naprawy kolektorów przełazowych i nieprzełazowych. Szczegółowo opisano technologie bezwykopowej renowacji, rekonstrukcji oraz wymiany przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych. Końcowe rozdziały zawierają informacje na temat planowania odnowy infrastruktury podziemnej, obliczeń hydraulicznych oraz rodzajów rur. W książce omówiono praktyczne wykorzystanie technologii bezwykopowych w kraju, ale również najnowsze rozwiązania światowe, niestosowane do tej pory w Polsce.
Pozycja przeznaczona jest dla studentów inżynierii środowiska oraz budownictwa, ale może być także przydatna dla projektantów, inwestorów i wykonawców szukających źródła wiedzy kompleksowo ujmującego problematykę technologii bezwykopowych. Książkę opublikowało wydawnictwo Seidel-Przywecki.
 
Podstawy biologicznego oczyszczania ścieków
Z. Sadecka
Warszawa 2010
ISBN 978-83-60956-16-8
Celem publikacji jest ukazanie wszystkich aktualnie znanych i zbadanych procesów biologicznych stosowanych podczas oczyszczania ścieków. Książka składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy zawiera opis substratów i drobnoustrojów występujących w ściekach oraz charakterystykę procesów tlenowego rozkładu, syntezy i utleniania. Drugi rozdział dostarcza informacji na temat technologii procesów beztlenowych, parametrów procesu fermentacji metanowej osadów ściekowych, metod jej intensyfikacji oraz odzysku wodoru w przebiegu reakcji. W trzeciej części publikacji opisano układy mieszane oczyszczania ścieków wykorzystujące zarówno metody tlenowe, jak i beztlenowe. Szczegółowo przedstawione zostały tradycyjne technologie, takie jak: procesy z wykorzystaniem osadu czynnego czy fermentacji, oraz niekonwencjonalne metody, np. Charon, Anammox, Oland czy Canon.
Wiedza zawarta w publikacji może być pomocna zarówno dla studentów wielu kierunków związanych z tą tematyką, jak i dla inżynierów, eksploatatorów oczyszczalni ścieków, biotechnologów i pracowników wyższych uczelni. Książka została opublikowana przez wydawnictwo Seidel-Przywecki.
 

GDZIE ZAMAWIAĆ KSIĄŻKI
 
Wydawnictwo Seidel-Przywecki
05-509 Piaseczno, Józefosław, ul. Ogrodowa 21M
tel./fax (22) 877 31 88
[email protected], www.seidel-przywecki.pl
 
Wydawnictwa Naukowo-Techniczne
00-048 Warszawa, ul. Mazowiecka 2/4
tel. (22) 826 72 71, fax (22) 826 86 20
[email protected], www.wnt.pl