Pierwszy cios w smog! Zakaz sprzedaży “kopciuchów”
Za złą jakość powietrza w Polsce odpowiada przede wszystkim spalanie odpadów i słabej jakości opału w domowych, często przestarzałych piecach ? mówi wiceminister środowiska, Sławomir Mazurek. ? Polska konsekwentnie działa na rzecz poprawy jakości powietrza. Wieloletnie zaniedbania powodują jednak, że te działania wymagają czasu oraz współpracy na poziomie administracji rządowej, samorządów, a także zaangażowania obywateli ? dodaje.
Według danych OECD, ponad 3,5 mln osób na świecie umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Szacuje się, że w Polsce każdego roku z tego powodu traci życie ok. 45 tys. osób. Polacy, obok Bułgarów, oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE. Sześć polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce na niechlubnej liście Europejskiej Agencji Środowiska ? chodzi o metropolie, które w ciągu roku najdłużej miały przekroczone dopuszczalne stężenie pyłu PM10 w powietrzu.
Z kolei według raportu WHO z 2017 r., 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. W 2017 r. Polska pogorszyła wynik z 2016 r., kiedy 33 polskie miasta znalazły się na liście najbardziej ?zasmogowanych?.
Kiepskie paliwo, tanie piece ? problem!
Główną przyczyną szkodliwej niskiej emisji w Polsce jest ogrzewanie domów jednorodzinnych, choć w największych miastach równoważnym problemem mogą być spaliny samochodowe. Dla właścicieli domów jednorodzinnych najważniejszym...