Pierwszy polski „Słownik poprawnej segregacji”
Do jakiego pojemnika należy wrzucić opakowanie po dezodorancie, papier do pieczenia lub zbite naczynie żaroodporne? Gdzie powinny trafić butelki po chemii gospodarczej i po oleju? Czy kopertę z okienkiem powinniśmy wrzucić do kosza z papierem? To tylko niektóre z pytań, jakie zadają sobie mieszkańcy, chcący dobrze wypełnić obowiązek segregacji. Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w ?Słowniku poprawnej segregacji?, który został opracowany przez ekspertów Działu Edukacji Ekologicznej firmy Abrys oraz Rady RIPOK (Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych). W ?Słowniku? zebrano i alfabetycznie ułożono 450 odpadów, z którymi mieszkańcy mogą mieć problemy.
? ?Słownik? powstał, aby ułatwić mieszkańcom postępowanie z odpadami ? mówi Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady RIPOK i współautor ?Słownika?. ? Z doświadczenia własnego i moich kolegów wiemy, jak duży wpływ na efektywne działanie sortowni ma prawidłowo przeprowadzona segregacja odpadów w gospodarstwach domowych. ?Słownik? to ogromna pomoc dla mieszkańców ? powinien trafić do każdego domu. Uniwersalny, prosty i łatwy w percepcji przekaz powinien zachęcić do korzystania z tego opracowania.
Oprócz części słownikowej, publikacja zawiera kilka rozdziałów, w których poruszono inne zagadnienia związane z segregacją odpadów. Ci, którzy niechętnie segregują odpady, dowiedzą się, dlaczego warto to robić. Opisano także poszczególne rodzaje odpadów, w tym odpady niebezpieczne, któ...