Plan bezpieczeństwa wodnego: od czego zacząć?
Artykuł jest rezultatem przemyśleń autora, wynikających z procesu wdrażania Planu bezpieczeństwa wodnego w Dąbrowskich Wodociągach, i został zaprezentowany podczas XI Zachodniej Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji w dniach 24-26 września 2014 r. w Kocierzy.
Choroby wywoływane spożyciem zanieczyszczonej wody nadal pozostają jednym z podstawowych problemów zdrowotnych na świecie. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 1999 r., przyczyniły się one do 2,4 mln zgonów rocznie i ponad 73 mln przypadków kalectwa, stając się tym samym szóstą przyczyną śmierci i trzecim powodem kalectwa w skali globalnej1. Epidemie i zatrucia spowodowane jakością wody pitnej zdarzają się nie tylko w biednych i słabo rozwiniętych krajach, ale także w tych o relatywnie dobrej infrastrukturze zaopatrzenia w wodę, gdzie często wynikają z zaniedbań lub braku świadomości konsekwencji działań niezgodnych z procedurami, czego przykładem są wydarzenia z Nokii (Finlandia) z listopada 2007 r.
Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz Światowa Organizacja Zdrowia uznały, iż strategiczna poprawa dostępności wody nadającej się do spożycia w połączeniu ze zwiększoną dbałością o odprowadzanie i oczyszczanie ścieków oraz zwiększenie poziomu higieny osobistej znacząco przyczynią się do poprawy stanu zdrowia ogółu populacji. WHO opracowała zbiór dokumentów dotyczących problemów, z których najistotniejszym, z perspektywy przedsiębiorstw wodoci...