Władze lokalne i regionalne, które dobrowolnie włączają się w działania na rzecz ochrony klimatu na podlegających im obszarach,skupia popularny ruch europejski Porozumienie Burmistrzów. Cel sygnatariuszy Porozumienia stanowi przekroczenie unijnego celu, jakim jest zmniejszenie emisji CO2 o 20% do 2020 r.

Wywiązanie się z tego zobowiązania wymaga opracowania „Planu działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP)”, wdrożenia działań z zakresu efektywności energetycznej i wykorzystania OZE, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, oraz organizacji Dni Energii, zachęcających mieszkańców do jej oszczędzania.
Od 2009 roku do Porozumienia przyłączyło się blisko 4 tys. europejskich miast i gmin (w Polsce 30 gmin) co oznacza, że ponad 162 mln mieszkańców aktywnie uczestniczy w realizacji podjętych zobowiązań. Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités PNEC” jako organizacja wspierająca wdrażanie tej inicjatywy od trzech lat podejmuje wysiłki, aby dotrzeć do wszystkich gmin w Polsce poprzez realizację różnych projektów, rozpowszechnianie publikacji, prezentację mobilnej wystawy promującej osiągnięcia sygnatariuszy oraz organizowanie bezpłatnych warsztatów.
 
Korzyści wynikające z przystąpienia do tej inicjatywy i włączenia się w globalną walkę ze zmianami klimatu obejmują bardziej efektywne wykorzystywanie energii i pieniędzy publicznych, lepszy dostęp do krajowych i europejskich źródeł finansowania, poprawę wizerunku miasta, a także współpracę sieciową z innymi sygnatariuszami Porozumienia. Efekt działań gmin sygnatariuszy to nie tylko oszczędność energii i niższe opłaty za jej zużycie, ale również: stworzenie stabilnych i niepodlegających delokalizacji miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników, zdrowsze środowisko i lepsza jakość życia, oraz wzmożona konkurencyjność gospodarcza i większa niezależność energetyczna.
 
Do współdziałania w tworzeniu lepszej przyszłości energetycznej zachęca 30 burmistrzów z 30 krajów europejskich uczestniczących w międzynarodowej konferencji Energy Cities, która w maju br. zgromadziła ponad 200 uczestników w Europejskiej Stolicy Kultury 2012 – Guimarães (w Portugalii). Przedstawiciele PNEC także wzięli udział w tym spotkaniu, wraz z jej uczestnikami wzywając samorządy lokalne na całym świecie do zmniejszania zużycia energii i emisji oraz lepszego wykorzystania OZE. Apelowali także do delegatów rządów i instytucji ponadnarodowych (takich jak UE i ONZ) o stworzenie ram prawnych, umożliwiających władzom lokalnym realizację ich inicjatyw i aktywne włączanie się w proces transformacji energetycznej, zmierzającej do decentralizacji systemów energetycznych.
W kontekście zbliżającej się Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Zrównoważonego Rozwoju w Rio de Janeiro – Rio+20 – oraz Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi PNEC wzywa polskie samorządy do przystąpienie do Porozumienia Burmistrzów i włączenia się w ogólnoeuropejskie działania na rzecz ochrony klimatu.
 
Maria Stankiewicz, PNEC, Kraków