Plan działania na rzecz odnawialnych źródeł energii
Aby zrealizować cele w dotyczące określonego przedsięwzięcia, potrzebne są plany i harmonogramy działań. Jeśli zostaną dobrze przygotowane, ich realizacja zakończy się sukcesem.
Niewątpliwie dużym wyzwaniem dla Polski jest zwiększenie udziału produkcji energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w stosunku do finalnego zużycia energii brutto do poziomu 15% w 2020 r. Plany realizacji tego celu w myśl wspólnotowych zobowiązań dyrektywy 2009/28/WE powinny być przedstawione Komisji Europejskiej do 30 czerwca 2010 r. Tymczasem pod koniec października br. cztery kraje członkowskie, w tym Polska, jeszcze nie wypełniły tego zobowiązania. Biorąc pod uwagę fakt, iż do 5 grudnia br. wszystkie plany miały znaleźć odzwierciedlenie w krajowych przepisach prawnych, można stwierdzić, że planowanie inwestycji na szerszą skalę przez potencjalnych inwestorów w tym sektorze energetyki bez dostępu do informacji o kierunkach zmian w prawie będzie bardzo trudne.
Ile OZE w Polsce?
Dane statystyczne wskazują, że z roku na rok rośnie zużycie surowców odnawialnych do wytwarzania energii. Jeśli jednak wyliczymy udział zielonej energii w stosunku do całkowitego zużycia energii finalnej brutto od 1998 r. do teraz, to stwierdzimy, że pozostaje on na jednakowym poziomie 6-7,4%
Największy wkład w produkcję zielonej energii ma ciepło, przede wszystkim energia wytwarza...