Oczyszczalnia ścieków, której zadaniem jest „obsługa” wielu zakładów przemysłowych oraz społeczności, do swojej pracy potrzebuje znaczącej ilości energii elektrycznej oraz cieplnej. Aby sprostać wymaganiom, warto zainstalować wysoko sprawny system.
 
Kogeneracja to jednoczesne (skojarzone) wytwarzanie energii elektrycznej oraz cieplnej przy maksymalnym ograniczeniu strat przesyłu i transformacji energii. Głównym celem stosowania układów skojarzonych jest zmniejszenie zużycia paliw pierwotnych w porównaniu z rozdzieloną produkcją ciepła i energii elektrycznej. Wraz ze zmniejszeniem zużycia paliwa redukuje się emisję szkodliwych substancji do atmosfery oraz gleby.
 
Przykład kogeneracji w praktyce
Zainstalowanie systemu kogeneracyjnego w pobliżu miejsca rozbioru mediów (tak jest w przypadku Oczyszczalni Ścieków „Pomorzany”) to doskonały sposób ochrony zasobów energetycznych Ziemi, który pozwala na idealne dopasowanie mocy do rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego.
Podczas procesów fermentacyjnych odbywających się w komorach WKF następuje produkcja gazu tzw. oczyszczalnianego, który de facto jest produktem ubocznym pracy oczyszczalni. W większości obiektów tego typu gaz ten nie był wykorzystywany do żadnych celów i utylizo...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?