Plan ogólny: konsekwencje dla planów miejscowych
Od 24 września 2023 r. planujemy gminy za pomocą nowych narzędzi. W tym dniu weszła w życie Ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.
Ustawę opublikowano latem br.1. Zmiana dość głęboko przebudowuje system planowania przestrzennego w gminach. Przynajmniej ten system, który znamy obecnie.
Nowe i stare dokumenty planistyczne
Przez ostatnie 20 lat planowanie przestrzenne na szczeblu samorządowym opierało się na studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, wyrażającym politykę przestrzenną gminy, dalej w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy. W części gmin – głównie tych, które zdążyły uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru całej gminy w latach 2003-2004 – decyzje o warunkach zabudowy nie miały zastosowania. Praktyka pokazała, że w pozostałych gminach decyzje o warunkach zabudowy były (i są nadal) kluczowym narzędziem w kształtowaniu struktury przestrzennej gminy. Sytuacja ta była siłą napędową do wprowadzenia zmian w strukturze dokumentów planistycznych na szczeblu samorządowym, tyle że na zmiany przyszło nam poczekać aż do 2023 roku.
Niniejszy artykuł nie jest instrukcją, jak sporządzać do...