Plan zagospodarowania przestrzennego województwa
Najważniejszą rolę w systemie zarządzania przestrzenią odgrywają instrumenty planistyczne na poziomie gminnym. Od studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a zwłaszcza miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu zależy ostateczny kształt konkretnej przestrzeni. Poziom lokalny nie jest jednak jedyny.
Podmiotem zaangażowanym w planowanie przestrzenne jest również samorząd województwa. W praktyce ten instrument zarządzania przestrzenią (i rozwoju regionalnego) może budzić liczne wątpliwości co do jego zakresu i formuły.
Wskazuje, ale nie zobowiązuje
Plan zagospodarowania przestrzennego województwa sporządzany jest przez samorząd województwa (konkretnie sejmik województwa) i uwzględnia ustalenia strategii rozwoju województwa, obejmujące m.in.: podstawowe elementy sieci osadniczej województwa, powiązania komunikacyjne i infrastrukturalne w województwie, system obszarów chronionych w województwie (w tym obszary ochrony środowiska i przyrody), rozmieszczenie inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym, granice i zasady zagospodarowania obszarów funkcjonalnych o znaczeniu ponadregionalnym i (w zależności od potrzeb) granice i zasady zagospodarowania obszarów funkcjonalnych o znaczeniu regionalnym, obszary szczególnego zagrożenia powodzią, granice terenów zamkniętych i ich stref ochronnych, obszary występowania udokument...