Zasady prowadzenia polityki przestrzennej przez państwo i organy samorządu terytorialnego określa już od 18 lat ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2003 r., przy czym w 2015 i 2020 roku doszło w niej do znacznych zmian.

Pomimo podejmowania kolejnych prób wprowadzania zmian systemu planowania przestrzennego w Polsce, także tej ostatniej, nie ma pewności, czy ten system nie będzie zrewolucjonizowany. Ten wniosek potwierdza niedawne przedstawienie do konsultacji projektów nowelizacji rozporządzeń wykonawczych dla zakresu planu miejscowego i studium gminnego, niezmienianych od czasu ich wprowadzenia w życie, czyli od lat 2003-2004. To można odczytać jako element doskonalenia obowiązujących regulacji i być może prace nad nowymi regulacjami muszą jeszcze potrwać.

Instrumenty planowania przestrzennego 

Dla stosujących w praktyce obecne instrumentarium planowania przestrzennego pracowników samorządowych służb urbanistyczno-architektonicznych czy planistów i inwestorów przypomnienie jego składowych elementów nie jest potrzebne. Ale osobom, które rzadziej mają z tym do czynienia i które spotykają się z kolejnymi informacjami na temat szykującej się reformy tej sfery planowania rozwoju, może to być przydatne. Na podstawowe dokumenty, wchodzące w skład tego instrument...