Planowanie zrównoważonego rozwoju gminy
27 listopada w Warszawie odbyła się pierwsza konferencja z cyklu pięciu organizowanych przez SAPE w ramach projektu Inteligentnej Energii dla Europy SEC-Tools, mającego na celu wspomaganie procesu zrównoważonego rozwoju gmin.
Planowanie energetyczne, do którego gminy zobowiązane są od 1997 r. ustawą Prawo energetyczne, realizowane jest w różnych częściach kraju i z różnym skutkiem.
Na przykład w woj. pomorskim ok. 95% gmin uchwaliło „Założenia do planów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe”. Są jednak województwa, w których założenia posiada tylko 20% gmin.
Zapisy Prawa energetycznego, obowiązujące już 10 lat, miały na względzie konieczność zrozumienia przez samorządy roli gmin w kształtowaniu polityki energetycznej, uwzględniającej wymagania ochrony środowiska oraz potrzeby i możliwości lokalnych społeczności.
Sporządzanie planów rozwoju w nowych warunkach ekonomicznych i politycznych – z nowym spojrzeniem na ochronę środowiska i bezpieczeństwo energetyczne – stało się dla większości samorządów pierwszą okazją do zbilansowania własnych zasobów i potrzeb energetycznych oraz spojrzenia na przyszłe potrzeby i możliwości ich zaspokojenia.
W ramach konferencji, współorganizowanej przez marszałka w...