W gminie wiejskiej, położonej w większości na terenach chronionych i jednocześnie pozostającej pod dużą presją urbanizacyjną, trudno chronić jej walory krajobrazowe przed naciskami inwestorów. Szczególnie, gdy przekonani są oni, że posiadanie gruntu równoznaczne jest z całkowitą dowolnością w sposobie jego zagospodarowania.

Gminą taką, położoną u podnóża Rudaw Janowickich i Karkonoszy oraz nieopodal Jeleniej Góry, są Mysłakowice, znane z lokalizacji aż siedmiu cennych zespołów pałacowo-parkowych, wpisanych na listę Pomników Historii, i unikalnej, tyrolskiej zabudowy. Cechują ją wyjątkowe walory przyrodniczo-kulturowe i jednocześnie jest ona obiektem szczególnego zainteresowania inwestorów, zamierzających tu wprowadzać nie tylko budownictwo mieszkaniowe, ale również szczególnie modne ostatnio apartamentowce.
Naciski na urbanizowanie gminy stwarzają szczególne wyzwania zarówno dla władz gminy, jak i dla jej mieszkańców. Z jednej strony trzeba tu dbać o te walory, chronione dla większej części terenów gminy w ramach Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej, poprawiać warunki życia stałych mieszkańców gminy, a z drugiej jej rozwojowi sprzyja pojawianie się nowych osadników czy użytkowników.
W związku ze szczególnymi uwarunkowaniami rozwoju tej gminy znacznie szersze niż w innych, ?normalnych? jednostkach są nie tyle zadania gminnych służb architektoniczno-urbanistycznych, co stanowiska dla ich real...