Konieczność powstrzymania niepokojących zmian klimatu oraz kryzys gospodarczy to problemy, z którymi zmaga się dziś Wspólnota Europejska. Podczas V Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach dyskutowano o działaniach w celu poprawy sytuacji ekonomicznej Europy, a także o efektywnym wykorzystaniu energii. W ciągu najbliższych 20 lat Unia Europejska zainwestuje 20 mld euro w inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej.

Podczas Kongresu Gerard Magnin, dyrektor wykonawczy ?Energy Cities?, zwrócił uwagę na doświadczenia państw europejskich we wdrażaniu rozwiązań efektywnych energetycznie. ? Mamy doskonałe przykłady z Niemiec, Francji, ale także z Czech czy Bułgarii. To przede wszystkim zasługa władz lokalnych i samorządowych. Problemem jest zrozumienie, dlaczego w niektórych miejscach takie działania można przeprowadzić skutecznie, a w innych się to nie udaje. Ludzie odpowiedzialni za energię nie zastanawiają się nad budownictwem ? każdy skupia się na swojej wąskiej branży, a kluczem do sukcesu są silne powiązania pomiędzy poszczególnymi sektorami. Trzeba tworzyć takie platformy wymiany doświadczeń i wiedzy na temat efektywności energetycznej ? dodał Magnin.

W Kongresie uczestniczył także Zbigniew Michniowski, prezes Stowarzyszenia Gmin Polskiej Sieci ?Energie Cités?, członek Zarządu europejskiej sieci ?Energy Cities?. ? Już 20 lat temu zaczęliśmy myśleć o zwiększeniu efektywności energetycznej. Dzięki temu osiągamy obecnie doskonałe wyniki na tej płaszczyźnie. Bielsko-Biała była pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło kompleksowe zarządzanie energią. Mniejsze zużycie energii przekłada się bezpośrednio na budżet miasta czy gminy. Kluczem do skuteczności jest kompetencja osób tym się zajmujących, konsekwencja w działaniu oraz koordynacja działań. Samorządy nie są dla siebie konkurencją, dlatego mogą swobodnie współdziałać i wymieniać się różnymi doświadczeniami. Duże znaczenie ma także współpraca ze społeczeństwem. Dzięki uświadamianiu grup społecznych możliwe jest uzyskanie oszczędności na poziomie 10-20%, co praktycznie nie wymaga żadnych nakładów, lecz edukacji. Dopiero kolejne zmniejszenie zapotrzebowania na energię o 20% to wynik zastosowania nowoczesnych technologii ? dodał Michniowski.

Realizacja działań podnoszących efektywność energetyczną może być szansą na rozwój gospodarczy poprzez pobudzenie przedsiębiorczości i innowacyjnych badań w tej dziedzinie oraz powstanie nowych miejsc pracy wskutek rozwoju rynku usług energetycznych. Zakup nowoczesnych technologii wysoko energooszczędnych to długoterminowa inwestycja, dlatego niezbędne jest zapewnienie finansowego wsparcia w tym obszarze.

Zmiany w sektorze energetycznym są nieuniknione, a efektywność energetyczna stanowi narzędzie osiągania zarówno celów klimatycznych, jak i gospodarczych.

Agnieszka Nykiel

PNEC