Stałemu dążeniu społeczeństw do poprawy warunków życia coraz częściej towarzyszą działania zmierzające do ograniczania negatywnego wpływu bytu ludzkiego na środowisko. Jednym z przejawów tego jest budowa systemów odprowadzających i unieszkodliwiających ścieki. W Polsce w ostatnich latach rozpoczęto budowę licznych systemów kanalizacyjnych. Realizacja kolejnych przedsięwzięć jest w fazie projektowania i przygotowywania.

Zwłaszcza na terenach niezurbanizowanych inwestorzy często stają przed bardzo poważnym problemem: jaki rodzaj systemu kanalizacyjnego wybrać, by był on optymalny pod względem cenowym na etapie zarówno inwestycyjnym, jak i eksploatacyjnym. Istnieje wiele alternatywnych rozwiązań transportu ścieków. Kanalizacja ciśnieniowa, będąca główną alternatywą dla kanalizacji grawitacyjnej, mimo że stosowana od kilkudziesięciu lat, wciąż zaliczana jest do nowoczesnych systemów transportu ścieków. Znaczny postęp techniczny poczyniony w konstrukcjach i wykonaniu jakościowo wysokiej klasy kompletnych systemów przepompowni umożliwił upowszechnienie systemów kanalizacji ciśnieniowej.
Zastosowanie ciśnieniowego systemu kanalizacji umożliwia modernizację już istniejących systemów budowę nowych, dając szansę optymalizacji sposobu odprowadzenia ścieków oraz zwiększenia zasięgu terytorialnego sieci.
W Polsce ciśnieniowe technologie transportu ścieków są stosunkowo nowe, wprowadzane i stosowane od niespełna 15 lat.
O doświadczeniach z tą technologią, jak...