Po co nam spalarnie odpadów?
Pomimo że spalanie odpadów na skalę przemysłową znane i stosowane praktycznie jest już od blisko 150 lat, to ciągle każdy pomysł budowy takiej instalacji budzi ogromne emocje i protesty społeczne. Zastanawiające jest, dlaczego budowa spalarni odpadów spotyka się z tak ogromnym oporem.
Obecnie na świecie pracuje już blisko 2500 takich instalacji, w tym w Japonii ponad 1200, ponad 300 w Chinach, niewiele mniej w Stanach Zjednoczonych i około 500 w Europie. Technologia jest znana, stale unowocześniana pod kątem niezawodności i minimalizacji oddziaływania na środowisko. I nie dotyczy to tylko instalacji w najbardziej rozwiniętych krajach świata. W Unii Europejskiej obowiązują takie same zasady i reguły prawne we wszystkich krajach członkowskich, a to oznacza, że nie ma znaczenia, czy instalacja budowana jest w Niemczech, we Francji, Szwecji, Włoszech, czy w Polsce, Czechach bądź na Litwie – każda musi spełniać takie same wymagania.
Minimalizacja składowania
Jest kilka powodów, dla których buduje się spalarnie odpadów. Pierwszym z nich jest minimalizacja składowania odpadów. Od 1999 roku Unia Europejska konsekwentnie stara się ograniczyć składowanie odpadów, upatrując w tej metodzie postępowania z odpadami komunalnymi źródło poważnego zanieczyszczeni...