Przegląd Komunalny” z założenia prezentować miał problematykę gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Początkowo nie zakładano zajmowania się zagadnieniami ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej. Z czasem jednak to się zmieniło. 

W naszym kraju tradycyjnie ochrona przyrody nie była łączona pod względem formalnoprawnym z ochroną środowiska przyrodniczego. 

Wartości przyrodnicze 

W końcu lat 70. XX wieku w trakcie prac nad nową ustawą o ochronie i kształtowaniu środowiska1 prowadzona była dyskusja dotycząca połączenia ochrony przyrody i ochrony środowiska w jednej ustawie, co ostatecznie zostało odrzucone. Podobna dyskusja prowadzona była także na początku lat 90. XX wieku. 

Powstał nawet projekt ustawy łączącej ochronę środowiska i ochronę przyrody w jedną całość, co jednak także nie zostało zaakceptowane. Ustawa o ochronie i kształtowaniu środowiska obejmowała prawie wszystkie zagadnienia składające się na współczesny zakres prawa ochrony środowiska, chociaż intensywność tej regulacji była bardzo zróżnicowana. Ustawa zawierała także przepisy dotyczące ochrony roślin i zwierząt (art. 33-37). Miały one na celu objęcie ochroną tej części biocenozy, która nie podlegała ochronie konserwatorskiej, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody z 1949 roku2. 

Uważano, że uchwalenie ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska było do...