Partnerstwo publiczno-prywatne

Polska inicjatywa ustawodawcza o partnerstwie publiczno-prywatnym trzeci rok pozostaje w fazie „projektu”, tymczasem prace Komisji Europejskiej nad oceną możliwości regulacji niektórych aspektów PPP są już poważnie zaawansowane.


Podstawowe pytanie, czy Komisja Europejska powinna ingerować w PPP, zostało formalnie zadane w kwietniu 2004 r., kiedy Komisja rozpoczęła debatę na temat przyszłego sposobu i stopnia regulowania projektów prowadzonych w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego w krajach członkowskich. Opublikowany wówczas tzw. Green Paper zawierał szereg tez, zagadnień i pytań związanych z różnymi aspektami PPP, na które odpowiedziały instytucje rządowe, organizacje publiczne, firmy, a nawet osoby prywatne z większości krajów członkowskich – również polskie władze i organizacje.

Unijna debata
W rozesłanym w ubiegłym roku dokumencie zawarto 22 pytania, które przyniosły inicjatorom debaty 195 oficjalnych odpowiedzi w postaci dokumentów reprezentujących stanowiska rządów i ministerstw Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Litwy, Holandii, Polski, Portugalii, Słowacji, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Te właśnie kraje uznano za najaktywniejsze w dotychczasowej debacie, ponieważ w większości przypadków – oprócz oficjalnego stanowiska rządu – napłynęły z nich również głosy stowarzyszeń (111), organizacji pozarządowych (15), firm ...