Podatność ścieków na rozkład biologiczny
charakterystyka, która ma duże znaczenie w projektowaniu obiektów służących do biologicznego usuwania związków biogennych ze ścieków.
To, czy będzie możliwe usuwanie fosforu i czy do prawidłowego przebiegu procesu denitryfikacji niezbędne okaże się zewnętrzne źródło węgla organicznego, zależy od zawartości łatwo przyswajalnego węgla w ściekach1.
Związki organiczne charakteryzowane jako łatwo przyswajalna frakcja ChZT (SS) są wykorzystywane przez denitryfikanty oraz bakterie fosforowe. Udział ich wpływa na wielkość beztlenowej i niedotlenionej komory osadu czynnego. Z frakcji wolno rozkładalnego ChZT (XS) można, w wyniku rozkładu, uzyskać ChZT łatwo przyswajalne. Proces ten może być prowadzony w komorze osadu czynnego (z zawiesiny nieopadającej) lub w fermenterze z osadu wstępnego. Frakcja nierozkładalna rozpuszczona (SI) obecna w ściekach nie jest usuwana w procesach biologicznych. Niekorzystny, dla procesów biologicznego oczyszczania, jest duży udział w ściekach nierozkładalnej zawiesiny (XI) ponieważ wbudowuje się ona w kłaczki osadu czynnego, która stanowi inertny balast. Z tego powodu oznaczenie suchej masy osadu czynnego nie odzwierciedla rzeczywistej ilości materii aktywnej, biorącej udział w oczyszczaniu ścieków2-5.
Badania frakcji ChZT wykonano zgodnie z wytycznymi ATV-1316. Frakcje ChZT...