Podciśnienie czy wysokie ciśnienie w kanalizacji?
Nie ma złej czy dobrej kanalizacji, jest tylko źle lub dobrze dobrana. Na podstawie doświadczeń z 25 lat eksploatacji obu systemów w jednej z mazowieckich gmin i danych pozyskanych od eksploatatorów, systemy kanalizacji podciśnieniowej i wysokociśnieniowej można poddać pewnej ocenie.
Do oceny i wyboru systemu kanalizacji powinny być brane pod uwagę następujące kryteria (niekoniecznie w tej kolejności):
- charakter zabudowy,
- spadki terenu,
- odległości od odbiornika,
- istniejące uzbrojenie terenu,
- szerokość pasa drogowego,
- poziom zwierciadła wody gruntowej,
- rodzaj gruntu,
- zadrzewienie terenu.
Dzięki doświadczeniu z 25 lat eksploatacji kanalizacji podciśnieniowej i wysokociśnieniowej w jednej z gmin na Mazowszu, można stwierdzić, że charakter zabudowy dla obu systemów jest zupełnie różny. I tak: kanalizacja podciśnieniowa, dla której ideałem jest zabudowa zbliżona do koła o promieniu ok. 1800 m ze stacją podciśnieniową w punkcie centralnym, preferowana jest dla terenów podmiejskich o zwartej zabudowie. Z kolei ze względu na zasięg (do 10 km) kanalizacja wysokociśnieniowa preferowana jest dla terenów wiejskich o rożnej zabudowie od podmiejskiej rozproszonej do wiejskiej przydrożnej.
Odnośnie do spadku terenu i&n...