Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21) pozostawia bez zmian główne założenia dotyczące podmiotowego zasięgu obowiązywania jej przepisów, nadal są one bowiem adresowane w pierwszym rzędzie do posiadaczy odpadów, w tym do ich szczególnej kategorii ? wytwórców odpadów. Niemniej jednak pewne modyfikacje w tym zakresie nastąpiły.

Po pierwsze, wprowadzono do ustawy, wzorem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy (Dz. Urz. UE z 22 listopada 2008 r. L 312/3 ? tzw. ramowej dyrektywy odpadowej), dwie kategorie podmiotów mających do czynienia z odpadami, chociaż nie zawsze będących ich posiadaczami. Chodzi tu o sprzedawców odpadów i pośredników w obrocie nimi. Według definicji z art. 3 pkt 27, sprzedawcą jest ?podmiot, który nabywa, a następnie zbywa odpady we własnym imieniu, w tym również podmiot, który nie obejmuje odpadów fizycznie w posiadanie?. Z kolei pośrednikiem jest każdy, ?kto organizuje przetwarzanie odpadów w imieniu innych podmiotów, w tym również podmiot, który nie obejmuje odpadów fizycznie w posiadanie? (art. 3 pkt 20).

Obciążenie producenta

W postanowieniach nowej ramowej dyrektywy odpadowej jest mowa m.in. o tzw. zasadzie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (art. 8), która konstruuje ogólną regułę poszerzenia podmiotowego zakresu obowiązków związanych z postępowaniem z odpadami. Zg...