W pierwszej części artykułu, który ukazał się w poprzednim wydaniu „Recyklingu”, scharakteryzowano dwa typy ogniw galwanicznych drugiego rodzaju (odwracalnych) – akumulatory kwasowo-ołowiowe (Pb) i niklowo-kadmowe (NiCd). Przedstawiono również sposób zagospodarowania ich odpadów. Druga część artykułu będzie poświęcona kolejnym typom ogniw – nowoczesnym bateriom niklowo-wodorkowym (NiMH).

Baterie niklowo-wodorkowe (NiMH) są obecnie popularnym typem „akumulatorów”, znajdujących zastosowanie w elektronicznych i elektrycznych artykułach codziennego użytku (telefony komórkowe, laptopy, kamery cyfrowe, aparaty fotograficzne, przenośne odtwarzacze CD itp.). Ze względu na brak kadmu, ołowiu i rtęci uważane są za przyjazne dla środowiska. Występuje w nich mniejszy „efekt pamięci”, niż w bateriach niklowo-kadmowych (NiCd). Przy odpowiednim użytkowaniu żywotność baterii (NiMH) wynosi nawet 35 tys. cykli (ładowanie-rozładowanie) i jest ona również stosunkowo odporna na „przeładowanie” oraz nadmierne rozładowanie.

Bateria niklowo-wodorkowa
W swojej budowie baterie (NiMH) zbliżone są do tych niklowo-kadmowych (NiCd), różnią się od nich materiałem anody, którym jest w tym przypadku stop metaliczny absorbujący wodór....

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?