Czy toniemy w śmieciach? Taką tezę można było przeczytać w opublikowanym na łamach tygodnika „Polityka” (7/2008) artykule Piotra Pytlakowskiego. Niezależnie czy zgadzamy się z krytyczną oceną polskiego rynku utylizacji odpadów, czy też nie, należy przyznać, że dotychczasowe rozwiązania w tym zakresie są nadal niewystarczające.

Natomiast przedstawiona we wspomnianym artykule propozycja poprawy sytuacji przez recykling paliwowy poliolefin jest raczej naiwna. Rozwiązania systemowe wykorzystujące opakowania z tworzyw sztucznych ulegających recyklingowi organicznemu wydają się jedynym perspektywicznym kierunkiem działań.
Recykling organiczny jest procesem technologicznym, polegającym na przetworzeniu biodegradowalnych odpadów. Oczywiście, aby go wdrożyć na dużą skalę niezbędna jest pełna akceptacja społeczna oraz uruchomienie programu segregacji odpadów organicznych z wykorzystaniem biodegradowalnych opakowań polimerowych. Taki pilotażowy program w latach 2001-2002 w Kassel (Niemcy) wspólnie przeprowadziły – branża przemysłowa i Federalne Ministerstwo Ochrony Konsumentów, Żywności i Rolnictwa. Podobny projekt, lecz na mniejszą skalę, zrealizowano również w Zabrzu. Kompostowanie przemysłowe było tam wykonane zarówno w warunkach naturalnych (pryzmy na otwartym powietrzu), jak i w bioreaktorach. 

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?