W każdym kraju promującym energetykę odnawialną można wyróżnić podstawowy instrument wsparcia. W Polsce do niedawna był nim obowiązek zakupu energii, a po ostatnich modyfikacjach Prawa energetycznego powstała nowa konstrukcja, skierowana na osiągnięcie celów w zakresie rozwoju OZE w Polsce.

Na mechanizm ten składają się dwa obowiązki: obowiązek uzyskania i przedstawienia do umorzenia prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki świadectwa pochodzenia (ŚP) albo obowiązek uiszczenia opłaty zastępczej.

Podmioty zobowiązane i uprawnione
Zakres podmiotowy obowiązku w stosunku do poprzedniej wersji ustawy Prawo energetyczne (P.e.) nie uległ zmianie. Ciąży on na przedsiębiorstwie energetycznym, które jednocześnie zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej lub jej obrotem oraz sprzedaje ją odbiorcom końcowym, przyłączonym do sieci na terytorium RP. Warto jednak zauważyć, iż nie ma już warunku spełnienia obowiązku w postaci umiejscowienia OZE na terytorium RP.
W celu wypełnienia tego obowiązku podmioty te mogą uzyskać ŚP poprzez wytworzenie energii elektrycznej w OZE (lub je zakupić) albo uiścić opłatę zastępczą.
Zgodnie z art. 9e P.e. podmiotami uprawnionymi będą przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w OZE. To one w głównej mierze powinny być beneficjentami wprowadzonego instrumentu wsparcia. Oczywiście dopuszczenie obrotu prawami majątkowymi wynikającymi z ŚP zakłada, że również inne podmioty, które n...