Podwoimy produkcję biowęgla w Europie
Z Janem Gładkim, prezesem spółki FLUID, rozmawia Magdalena Lipiecka.
Pierwszy na świecie zakład ciągłej produkcji biowęgla wraz z produkcją energii elektrycznej, ciepła i chłodu rozpoczął już funkcjonowanie. Ale czy od początku istnienia działalność firmy FLUID była ukierunkowana na badania dotyczące uwęglania biomasy? Jak wyglądała droga do sukcesu?
Firma FLUID kooperacja sp. z o.o. została reaktywowana w 2005 r. i zajmowała się wyłącznie badaniami oraz wdrożeniem unikalnej technologii uwęglania biomas. Zakupiłem zgłoszenie patentowe od prof. Zbigniewa Bisa i od tego momentu najpierw samodzielnie, a później z moim zespołem i we współpracy z twórcą wynalazku uczyliśmy się przemysłowego uwęglania biomas. Wraz z postępem badań i kolejnych modyfikacji przemysłowego prototypu rozwijało się również samo przedsiębiorstwo. W 2010 roku wybudowaliśmy prototypową w skali przemysłowej linię technologiczną autotermicznego, ciągłego uwęglania biomas. W tym samym roku na bazie FLUIDU kooperacja sp. z o.o. powstała firma FLUID SA która przejęła wszystkie aktywa biznesowe, naukowe oraz know-how innowacyjnej na skalę światową technologii.
Bardzo udany debiut na giełdzie NewCoonect pozwolił na szybki rozwój firmy i rozpoczęcie budowy pierwszego na świecie przemysłowego zakładu odzysku energii z biomas roślinnych z ciągłą autotermiczną produkcją biowęgla.
Spółka FLUID opracowała unikalną linię do produkcji biowęgla....