Rosnące koszty w gospodarce odpadami, wynikające zarówno z braku możliwości zbytu części surowców wtórnych, jak i ze wzrostu kosztów zagospodarowania frakcji kalorycznej ? wynikającego z kolei z niewystarczającej liczby instalacji wykorzystujących energię z odpadów resztkowych i odpadów nienadających się do dalszego recyklingu ? to, niestety, tylko jeden z problemów branży odpadowej, co do którego wciąż brak w naszym kraju systemowych rozwiązań.

Ostatnie lata radykalnie zmieniły sposób gospodarowania odpadami w naszym kraju. Dziś zakłady nie mogą długo magazynować wysegregowanych frakcji odpadów, gdyż jest to niezgodne z prawem. Tymczasem nie wykształciły się rynki odbioru tych odpadów. Dodatkowo przedsiębiorcy borykają się z olbrzymią nadpodażą frakcji kalorycznej i paliw RDF, gdyż brakuje ich odbiorców ? w postaci instalacji termicznego przekształcania i współspalania odpadów. Dzisiejsze nadwyżki frakcji kalorycznej, której nie ma gdzie przekazać, wynoszą nawet do 5 mln ton rocznie.

Stworzenie stabilnych warunków prawnych i organizacyjnych dla wykorzystania frakcji palnej odpadów w systemach zarówno energetycznych, jak i cieplnych oraz w przemyśle energochłonnym to dzisiaj jeden z głównych postulatów przedsiębiorstw gospodarki odpadami. Istniejąca w naszym kraju infrastruktura do produkcji i przesyłania ciepła daje nam ogromne możliwości w tym zakresie. Po pierwsze, odzysk energii z odpadów w postaci ciepła, energ...