Technologia oczyszczania ścieków z wykorzystaniem reaktorów okresowego działania znana jest od wielu lat. Obecnie znacznie wzrosło zainteresowanie tym rozwiązaniem i coraz częściej stosuje się reaktory SBR do oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych.
Metoda SBR sprowadza się do biologicznego oczyszczania ścieków osadem czynnym w procesie „porcjowym” (z angielskiego Sequencing Batch Reactor – SBR). Zasadnicza różnica między technologią SBR a układem przepływowym polega na tym, że w układach przepływowych procesy beztlenowe, anoksyczne i tlenowe oraz separacji biomasy osadu czynnego są realizowane w różnych (kolejnych) urządzeniach, podczas gdy w technologii SBR procesy te są realizowane w jednym zbiorniku. W reaktorach przepływowych ścieki są doprowadzane i odprowadzane w sposób ciągły, natomiast w reaktorach SBR dopływ ścieków może być ciągły lub okresowy, a odpływ (spust) ścieków następuje zawsze okresowo.
Przed biologicznym oczyszczaniem w reaktorach okresowego działania ze ścieków należy usunąć ciała pływające i zawiesiny ziarniste, najlepiej na kratach gęstych lub sitach oraz w piaskownikach.
Reaktor SBR realizuje poszczególne procesy oczyszczania biologicznego osadem czynnym w jednym urządzeniu. W układzie SBR na ogół nie występują osadniki wstępne, a nigdy – osadniki wtórne. Mogą występować selektory beztlenowe i tlenowe. W zależności od wymaganego stopnia oczyszczania ścieków (NSO) d...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?