Zanieczyszczenie powietrza emitowane przez pojazdy samochodowe jest najbardziej powszechnym źródłem skażenia powietrza pośród wszystkich ludzkich aktywności, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, zasobów przyrodniczych i jakości materiałów. Tym ważniejsze stawać się powinny o wiele przyjaźniejsze dla środowiska i człowieka samochody elektryczne.

Według  badań szwedzkich, w spalinach samochodowych znajduje się ok. 15 tys. związków chemicznych, ale tylko kilka podlega kontroli jako substancje wskaźnikowe. Samochód zatruwa przez emisje z rury wydechowej, emisje ze ścierania opon, tarcz sprzęgieł, hamulców i nawierzchni oraz emisje wtórnego pylenia. Spaliny samochodowe biorą udział w tworzeniu smogu zimowego typu londyńskiego i smogu letniego totochemicznego typu kalifornijskiego. W miastach motoryzacja stanowi zagrożenie nr 1 z uwagi na emisję o dużym stężeniu zlokalizowaną na wysokości nosa małego dziecka.
Od samochodu nie da się uciec, bo mieszkamy, pracujemy, uczymy się i odpoczywamy przy ulicach, gdzie cały czas oddychamy spalinami. Różne źródła podają, że 40-130 tys. ludzi rocznie  traci przedwcześnie życie w Europie z powodu zanieczyszczenia środowiska przez samochody. Około 40 mln ludzi w 115 największych miastach Unii Europejskiej oddycha powietrzem niespełniającym dopuszczalnych norm WHO. Europejska Agencja Środowiska podaje, że 43% stacji monitorujących zanieczyszczenia motory...