Polacy nie wiedzą, czym jest ?niska emisja”
Polacy nie wiedzą, czym jest ?niska emisja"
Polacy niewłaściwie interpretują termin ?niska emisja? i w związku z tym nie rozumieją, dlaczego należy z nią walczyć. Smog i niska emisja dla 73% respondentów to wyrażenia przeciwstawne.
W kwietniu Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie zrealizowała badania na temat znajomości terminologii ?niska emisja?. Określenie to powszechnie wykorzystywane jest w nomenklaturze branży ciepłowniczej czy energetycznej, ale, jak się okazuje, polskie społeczeństwo nieprawidłowo tłumaczy to pojęcie. Blisko 60% ankietowanych osób sądzi, że niską emisją opisuje się ograniczoną, niewielką emisję zanieczyszczeń dzięki działaniom proekologicznym. Jedynie 27% respondentów uważa, że niska emisja jest równoznaczna z terminem ?smog?.
Wysoka a niska emisja
?Niska emisja? to przede wszystkim pyły zawieszone i szkodliwe gazy pochodzące z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, czyli tzw. niskich kominów, głównie nie wyższych niż 20 m wysokości od poziomu gruntu. Wszystkie wyższe źródła emisji (o wysokości powyżej 30-40 m, w zależności od ukształtowania terenu i warunków lokalnych), do których zaliczamy kominy ciepłowni, elektrowni, fabryczne i przemysłowe, to tzw. emisja wysoka. Wysoka emisja jest w pełni kontrolowana pod kątem ilości emitowanych zanieczyszczeń i nie może przekroczyć restrykcyjnie wyznaczonych przez UE limitów emisyjnych.
...